1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Kardeşlerimiz Açlıktan Ölüyor! (VİDEO)
Suriyeli Kardeşlerimiz Açlıktan Ölüyor! (VİDEO)

Suriyeli Kardeşlerimiz Açlıktan Ölüyor! (VİDEO)

5. yılına giren Suriye dramında Esed, İran, Rusya katliam güçlerinin kuşatması altında sıkışıp kalan halk açlıktan can veriyor.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

 

5. yılına giren Suriye dramında Esed, İran, Rusya katliam güçlerinin kuşatması altında sıkışıp kalan halk açlıktan can veriyor.

 

Yermük'te masum insanların açlıktan kedi eti yemek durumunda kaldığına dair haber ve görüntülerin henüz hafızalarda canlı olduğu bir vasatta Mezaya bölgesinde 40 kişinin açlıktan öldüğü haberleri yürek burkuyor. Esed ve Hizbullah kuşatması altında açlıktan kırılan insanların dramına dikkat çeken 3 çocuk annesi Nesrin'in Rudaw'a anlattıkları da bu olumsuz tabloyu kabartan cinsten.

 

Rudaw'ın haberine göre Suriye iç savaşının 5’inci yılında, başkent Şam’da insanlar açlıktan ölürken, bir kilo şekerin 120 dolara satıldığı  ifade ediliyor.

 

Salı günü Şam’ın  Mezaya bölgesinde Esad ve milislerin ablukasından dolayı 5 sivil hayatını kaybetti.

 

Suriye üzerinden Avrupa’ya gitmek isteyen 3 çocuk annesi Nesrin (44), ülkedeki savaşın başından beri Şam’da mahsur durumda.

 

Rûdaw’a konuşan Nesrin, eskiden Şam’da hayatın güzel olduğunu ancak şimdi hergün ölüm haberleri aldıklarını belirtti.

 

 

Daha önce Esad’e yakın güçler tarafından, silahlı kişiler bulunduğu gerekçesiyle abluka altına alınan Kudsiya semtinde ikamet eden Nesrin, şunları söyledi:

 

“O bölgede insanlar açlıktan ölüyor. Gıda olmadığından dolayı insanlar ağaç yapraklarını yiyor. Abluka altındak bölgelerde bir kilo şeker 120 dolar dolayında.”

 

Eski mahallesine göre sakin olan Hıristiyan Cermana semtine taşınan Nesrin, “Yeni semtte 8 saat elektrik veriliyor. Ancak gıda çok sınırlı. Biz Esad ordusu ile milislerin kurbanıyız” diye konuştu.

 

Esed'in kontrol noktaları

 

Nesrin, evden pazar yerine gidene kadar, Esed rejimine veya Hizbullah milislerine ait birkaç kontrol noktasından geçtiklerini dile getirdi.

 

Yeni evde milislerin havan topu ve füzelerinie hedef olduklarını söyleyen Nesrin, şöyle devam etti:

 


 

“Bir gece büyük bir patlma sesiyle uyandık. Sabah o sesin bir komşu apartmanını hedef alan bir füze olduğunu öğrendik. Daha sonra haberlerden sözkonusu binada Hizbullah lideri Semir Kantar’ın bulunduğunu duyduk.”

 

40 kişi açlıktan öldü

 

Suriye’deki aktivistler, sadece Mezaya bölgesinde 40 kişinin açlıktan hayatını kaybettiğini ve 45 bin kişinin hayatının tehlikede olduğunu ifade etti.

 

Daha önce de Suriye’deki örgütler, Yermuk  bölgesinde büyük bir bölümü yaşlı ve çocuk olmak üzere 200 kişinin açlıktan öldüğünü bildirmişti.

 

Başkent Şam’da Gote, Muheym, Yermuk, Kudsiya, Hame, Cuver bölgeleri hayatın en zor olduğu yerlerdir.

 

Ekmeğin tadını unutmuşlar

 

Ayrıca ordu güçleri Şam’ın kırsal alanlara ciddi bir abluka uyguluyor.

 

Ülkedeki aktivistler, kırsal alanlarda yaşayan binlerce kişinin ekmek, süt ve pirincin tadını unuttuğunu bildiriyor.

 

Aktivistler, Suriye’nin bazı bölgelerinde açlığın had safhaya ulaştığını, bazı bölgelerde insanların köpek ve kedileri keserek yediğini aktarıyor.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum