1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Suriyeli İslamcı Muhalifler Birer Cani mi?
Suriyeli İslamcı Muhalifler Birer Cani mi?

Suriyeli İslamcı Muhalifler Birer Cani mi?

Lakin, rejim güçleri için işkence, tecavüz ve katliam gibi her türlü savaş suçu esas olmasına rağmen, batılılar ile içimizdeki yerli aşıkları, muhaliflerin istisna uygulamalarını gözümüzün içine sokuyor.

A+A-

Mustafa Siel’in Yazısı:

Yerel ve Küresel Çapta Suriyeli İslamcı Muhalifleri Karalama Kampanyası

Bir süredir Suriye muhalefetiyle ilgili yapılan dezenformasyon (yanıltıcı bilgi ve yalan haberlerle gerçeği çarpıtma)  çabalarının ana teması, Suriyeli muhalif İslamcılarının insanlık dışı savaş suçları işleyen birer cani, tarihin labirentlerinde kalmış birer gerici olduklarına dair.

Suriye’de Esed’in kalmasını, mümkün değilse yerine laik ya da light İslamcıların! geçmesini arzulayan batılılar ile onların yerli işbirlikçileri menşeli olduğu açık olan bu dezenformasyona; Esed’in en mühim yardımcısı olan şiaperest İran rejimi ile eklentilerinin yanında, muhaliflerin PYD güçleri ile çatışmaya başlamasının ardından, PKK ve eklentileri de ciddi katkı sağladılar.

İş bununla da kalmadı, ABD’nin Suriye politikasının tamamıyla İslamcı Muhalifler aleyhine dönmesinden mi kaynaklandı bilinmez, Hizmet Cemaati de aynı koroya katıldı. Bir süredir bu alanda yaptıkları dezenformasyon amaçlı yayınların yanında, son olarak cemaatin kanalında yayınlanmakta olan bir dizi de, El Nusra üzerinden İslamcı muhalefetin öcüleştirilmesine dair kurgular olduğu yansıdı basına.

İşin daha vahimi, hükümetin İslamcı muhalefete olan bakışında da, samimi mi yoksa konjonktürün zorlamasından mı kaynaklandığını kestiremediğim olumsuz bir bakışın oluşmaya başladığını ve her geçen gün artan dozda araya mesafe koymaya çalışan bir duruşun söz konusu olduğunu, en azından medyaya yansıyan açıklamalara göre söylemek mümkün.

Zalim Baas Rejimini Melek, Mazlum Muhalifleri Şeytan Gösterme Çabaları

Bu dezenformasyon çalışmalarında kullanılan ana tema, İslamcı muhaliflerin bazı video ve fotoğraflara yansıyan boğaz kesme ve benzeri uygulamaları üzerinden, muhaliflerin insanlık dışı birer canavar olduğunu dair.

50 küsur yıldır Suriye halkına kan kusturan baba ve oğul Esed’in liderliğindeki zalim Baas Rejiminin on binlerce insanı katletmesini, hapishanelerde çürütmesini, tecavüz ve işkenceleri, yüzbinlerce insanın Suriye dışına kaçmak zorunda olmasını bu güne değin hiç gündeme getirmeyen bu şer odakları; istisna kabilinden olan bazı durumların ortaya çıkan bu görüntüleri üzerinden İslamcı muhalifleri şeytanlaştırmaya ve dolayısıyla Baas diktatörlüğünü melekleştirmeye, sahip oldukları siyasi nüfuz ve medya imkanları sayesinde muvaffak olabiliyorlar maalesef.

İşin acı tarafı, bu dezenformasyondan sadece sıradan halkın değil, bu muhaliflere destek olmaya çalışan İslamcı camiaların bile az – çok etkileniyor olması.  Bu şekilde şer odaklarınca bir taşla iki kuş birden vurulmuş oluyor. Öncelikle dünya çapında Gerici Ve Cani Suriyeli İslamcı Muhalifler imajı ile, muhalifleri şeytanlaştırma ve dolayı olarak asıl şeytan olan Esed’i melekleştirme, böylece mazlumların zalim gösterilmesi suretiyle dünya kamuoyunun aleyhlerine dönmesini sağlamak.  Ayrıca, küresel çapta İslamcıların Suriyeli İslamcı Muhaliflere olan desteğini zayıflatmak.

Bu şeytani plan ve çabaların boşa çıkarılması amacıyla bu konudaki gerçeklerin ortaya konması için acil ve çok yoğun çabalara ihtiyaç var. Bu çabalar elbette şer odaklarının yaptığı gibi kara propaganda ve dezenformasyon şeklinde olmayacaktır, çünkü ne islami kimliğimiz buna cevaz verir ve ne de buna ihtiyacımız var. Sadece Suriye’de yaşanan gerçekleri ve bu gerçeklerin İslami açıdan tarafsız değerlendirmesini yapmamız yeterli. 

Bu konuda Özgür-Der, Haksöz Haber Sitesi ve Haksöz Dergisinin çabaları ile sitede konuyla ilgili seri yazılar yazan Abdulkadir ŞEN’in yazıları takdire şayan. Bu çabaların artarak ve yaygınlaşarak devam etmesi, dezenformasyonun olumsuz etkilerinin (en azından Türkiye İslamcıları üzerindeki)  kırılması için elzem ve Suriye cihadında bizlere düşen çok önemli bir görev.

Yazının Devamı…