1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Suriyeli Genç Cami Cemaatine Kur’ân Okumayı Öğretiyor
Suriyeli Genç Cami Cemaatine Kur’ân Okumayı Öğretiyor

Suriyeli Genç Cami Cemaatine Kur’ân Okumayı Öğretiyor

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Abdulkadir Deyri, savaştan ailesiyle kaçarak geldiği Gaziantep’te cami cemaatine Kur’ân-ı Kerîm okumayı öğretmek için gönüllü oldu.

A+A-

Suriye’deki savaştan kaçarak ailesi ile Türkiye’ye iltica eden 17 yaşındakiSuriyeli Hafız Abdulkadir Deyri, cami cemaatine gönüllü olarak Kur’ân-ı Kerîm okumayı öğretiyor.

Türkiye’ye 2 yıl önce gelen 8 çocuklu Suriyeli Deyri ailesi, Gaziantep’in Şahinbey ilçesine bağlı Yeditepe Mahallesi’nde yeni bir yaşam kurdu.

Suriye’de 9 yaşında hafız olan ailenin 17 yaşındaki oğlu Abdulkadir Deyri, mahalledeki İbn-i Sina Camisi’nde gönüllü Kur’ân-ı Kerîm okumayı öğretmeye başladı. Haftanın 5 günü özellikle yaşlılara Kur’ân okumayı öğreten Deyri, cemaatin takdirini topladı.

“Hedefim İmam Olmak”

Deyri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep’e Suriye’nin Halep kentinden geldiklerini söyledi.

Suriye’de savaşın etkisini arttırmasıyla kaçmak zorunda kaldıklarını anlatan Deyri, “Halep kentinde yaşarken 9 yaşında Kur’ân-ı Kerîm’i bitirdim. Hafız oldum. 12 yaşında ise Kıraat-ı Aşere’yi öğrendim. Namaz vakitlerinde camiye gelip yaşlı amcalara ve Kur’ân öğrenmek isteyen Türk kardeşlerime Kur’ân öğretiyorum. Liseyi bitirdim, bu yıl Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandım. Hedefim imam olmak.” diye konuştu.

“Çok Güzel Kur’ân Okuyor”

İbn-i Sina Camisi’nin cemaatinden Hıdır Demir (40), Suriyeli hafız Abdulkadir Deyri’yi çok sevdiğini, gencin Kur’ân okumayı bilmeyen veya daha da iyi okumak isteyen vatandaşlara yardımcı olduğunu söyledi.

Deyri’nin haftanın 5 günü camiye gelip cemaatin gönlünü kazandığını aktaran Demir, “Suriyeli Deyri çok güzel Kur’ân okuyor. Kendisinden çok memnunuz. Babasıyla vakit namazlarına geldiği zamanlar da oluyor. Deyri’nin babası da hafız. Oğluyla ile gelip Kur’ân okuyorlar.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT