1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Firari Askerden Çarpıcı İtiraflar
Suriyeli Firari Askerden Çarpıcı İtiraflar

Suriyeli Firari Askerden Çarpıcı İtiraflar

Guardian gazetesi, muhabiri Martin Chulov'un Suriye ordusundan firar eden bir askerle İstanbul'da yaptığı röportajı birinci sayfadan duyurdu.

28 Haziran 2011 Salı 10:55A+A-

Der'a'da sivillere karşı ateş açma emri aldığını söyleyen Vasid adlı Suriyeli askerle İstanbul'da gizli bir evde görüştüğünü belirten Martin Chulov, resmi söylemle Vasid'in anlatımı arasında büyük farklar olduğunu belirtiyor.

"Teröristlerle savaşmaya gidecektik" diyen Suriyeli asker, ülkeyi kasıp kavuran protesto gösterilerinin başladığı Der'a'da yabancı ülkeler tarafından desteklenen silahlı isyancılarla savaşmayı beklediklerini, ancak kendilerinden sivillere ateş açmalarının istendiğini söylüyor.

Rejim yanlısı silahlı milisler

20 yaşındaki Vasid, "Oraya varır varmaz, subaylar, silah taşıyan kişilere ateş açmamamızı, onların bizden olduğunu söylediler. Duyduklarıma inanamadım." diyor ve ekliyor, "Askeri üste yalnızca iki saat televizyon izlememize izin veriliyordu. Beşar Esad'ın yakını Rami Makhluf'un kanalını izliyorduk. Köylerde gezen eli silahlı adamlar isyancı diye gösteriliyordu. Sonradan o kişilerin rejimden yana olduklarını anladım."

Gerçek ismini vermeyen ve fotoğrafının çekilmesini istemeyen Suriyeli asker, birliğindeki doğulu bir askerin bir subaya "Yanlış şeyler yapıyoruz" dedikten bir gün sonra öldürüldüğünü ve "teröristler tarafından vurulduğunun" açıklandığını söylüyor.

Guardian muhabiri Chulov, Suriye ordusunda yaşananlardan rahatsız bir kesimin olduğunu, ancak isyan süresince firar edenlerin oranının küçük olduğunu da belirtiyor.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum