1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeli Fıkıh Âlimi Vehbi Zuhayli Vefat Etti
Suriyeli Fıkıh Âlimi Vehbi Zuhayli Vefat Etti

Suriyeli Fıkıh Âlimi Vehbi Zuhayli Vefat Etti

İslam dünyasının en büyük âlimlerinden biri olan Suriyeli Fıkıh âlimi Vehbi Zuhayli vefat etti. 83 yaşında vefat eden Vehbi Zuhayli, dünya çapında bir çok dile çevrilmiş eserleri bulunmakta.

A+A-

Vehbi Zuhayli, dinamik bir fıkıh anlayışı ile eserler veren, bugünün meselelerine cevap arayan bir alim olarak bilinirdi. Üstat Vehbi Zuyahli, bugün İslam dünyasının karşılaştığı sorunlara karşı körleşmek yerine, üstünü örtmek yerine bütün cevapları İslam içinde araması gerektiğini tebliğ eden bir alim olarak, İslam dünyasına bir çok başvuru kaynağı olan temel eserleri kazandırdı. Basım aşamasında olanlar ve makaleleri hariç 123 eser yazmış olan Vehbi Zuhayli’nin halen basılmayı bekleyen 9 eseri daha var.

Filistin ve Suriye başta olmak üzere mazlumların olduğu her yerde zalimlerin karşısında duran cesur ve adil bir alim olarak hatırlanan Vehbi Zuhayli’yi rahmetle anıyoruz. Rahman olan Allah (cc), Ümmeti Muhammed’e yaptığı hizmetlerden dolayı ondan razı olsun inşallah.

Vehbi Zuhayli, Suriye’de, Şam kırsalının Galmûn beldesinde Deyratiyye’de Hicri “1351, Miladi 1932”yılında takva sahibi olarak bilinen bir anne babanın oğlu olarak dünyaya gelmişti. İlk İslami eğitimini babasından aldı. Köyüne yakın küçük bir medreseye giden Vehbi Zuhayli, 1946 yılında Şam şehrine geldi. Şam’da 14 sene kaldı. O devirde Suriye’de tek resmi okul olarak sayılan Şeriat Fakültesi’ne girdi. Üstad Vehbi Zuhayli, Şam Şeriat Fakültesinde altı senesini geçirdikten sonra 1952 yılında Şam ve Halep gibi büyük şehirlerde devam ettiği eğitimden derecelerle diplomasını aldı ve Mısır’a gitti. Mısır’da aynı zamanda birden çok fakülte ve üniversitelerde okudu; el-Ezher Üniversitesinde Şeriat Fakültesi, Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü, Ayn Şems Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Üstad Vehbi Zuhayli, doktora derecesine aldıktan sonra Şam’a dönüp öğretim görevlisi oldu. 1975 tarihinde Profesör oldu. Profesör olma hasebiyle birçok uluslararası üniversitelerde ders verdi. Şeriat Fakültesi, Hukuk Fakültesi Edebiyat Fakültesinde dersler verdi. Libya Bingazi Üniversitesinde “1974-1972”tarihleri arasında dersler verdi. Aynı şekilde Sudan’da Ümmü Derman, Hortûm Üniversiteleri Şeriat Fakültelerinde dersler verdi. Fıkıh ve usûlü hakkında seminerler verdi. 2000 yılında Sudanda ve diğer Afrika Üniversitelerinde fıkıh ve İslam Hukuku seminerleri verdi.

Diriliş Postası

Etiketler :

HABERE YORUM KAT