1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeli Doktorlardan Acil Yardım Çağrısı
Suriyeli Doktorlardan Acil Yardım Çağrısı

Suriyeli Doktorlardan Acil Yardım Çağrısı

Suriye'de ilaç sıkıntısı had safhaya ulaştı. Türkiye'deki sağlık merkezleri de alarm veriyor.

A+A-

Soğukların başlamasıyla birlikte ulaşımın zorlaşması ve Esed güçlerinin artan saldırıları hastaneleri de çalışamaz hale getirdi. Birçok şehirdeki elektrik kesintisi de hastaların tedavisine engel oluyor.

Durum böyle olunca Türkiye'de Suriye sınırına yakın hizmet veren Hastane ve Sağlık Merkezlerinin önemi daha fazla arttı. Bölgede faaliyet gösteren yardım kuruluşları, hastanelerin yetişemediği yerlerde imkanları seferber etmiş durumdalar.

İMKANDER Temsilciliği Hastaneye Dönüştü

Suriye'de yardım faaliyetlerini arttıran İMKANDER'in Gaziantep Temsilciliği, Suriye'den gelen yaralıların artması üzerine adeta Hastaneye dönüştü.

İMKANDER Gaziantep Temsilcisi Sait GÖKDERE, Suriyeli mültecilere yardım faaliyetleri konusunda bölgede en çok tanınan isimlerden.

Temsilciliğin son üç aydır adeta bir hastane gibi hizmet vermesinin kendiliğinden ve zorunlu bir şekilde gerçekleştiğini ifade ediyor. Hastanelerde tedavileri yapılan Suriyelilerin daha sonra dernek temsilciliğine gelerek bir süre daha dinlendiğini, bu arada hayata yeniden adapte olmaya çalıştıklarını söylüyor.

Bir rehabilitasyon merkezi gibi çalışan temsilciliğe Türkiye'nin pek çok bölgesinden yiyecek ve ilaç yardımı gelmeye başlamış bile.

imkander-gazantep-hastane.jpg

Geçtiğimiz günlerde bir bombalı saldırıda şehit düşen Liva et-Tevhid komutanı Abdulkadir Salih’inde bir kaç kez İMKANDER'in hastaneye dönüşen temsilciliğini ziyaret ettiği biliniyor.

Acil İlaç Lazım

Said Gökdere, Suriye’den hastaneyi ziyarete gelen 7 doktorun Halep’in 5 ilçesine çok acil bir şekilde ilaç gerektiğini söylediğini ifade ediyor.

imkander-gazantep-hastane3.jpg

Doktorların Türkiye halkından acilen Halep’in Heyyan, Anadan, Keferhamra, Heretan ve Beyanun ilçelerinde yaşayan insanlar için  ilaç kampanyası başlatmalarını istedikleri ilaçların acilen gelmezse insanların acı çekerek öleceklerini dile getirdi.

imkander-gazantep-sait-gokdere.jpg

Suriye Yardım Kampanyası Türkiye'ye Yayılıyor

"Suriye Halkı Açlığın Pençesinde" sloganıyla İMKANDER tarafından başlatılan Acil Yardım Kampanyası derneğin Türkiye'deki ve yurtdışındaki temsilcilikleri vasıtasıyla sürüyor.

Derneğin Bartın Temsilciliği, kampanya kapsamında kermes ve tanıtım standları açarak yardım faaliyetlerine katkı yapıyor. Temsilci Pehlül Kıymazaslan, Suriye'ye bugüne kadar Bartın'dan dört tır yiyecek maddesi götürülmesini sağlamış.

Derneğin Almanya ve Avusturya başta olmak üzere Avrupa'daki temsilcileri ve gönüllüleri de Suriye için seferber olmuş durumda.

Yardım kampanyasına katılmak isteyenler derneğin 0212 4886606 numaralı telefonu ya da www.imkander.org.tr adresinden derneğe ulaşabilirler.

suriye-halki-imkander-yardim.jpg

HABERE YORUM KAT