1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Direnişçilerin En Büyük İhtiyacı Silah
Suriyeli Direnişçilerin En Büyük İhtiyacı Silah

Suriyeli Direnişçilerin En Büyük İhtiyacı Silah

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri, birçok imkansızlıklar içerisinde, Baas rejimine karşı savaşıyor.

A+A-

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri, birçok imkansızlıklar içerisinde, Baas rejimine karşı savaşıyor. ÖSO, Suriye'deki sokak çatışmalarında büyük başarılar elde ederken, despot Esed rejimi ise her geçen gün güç kaybediyor. Suriye rejimini İran, Irak, Lübnan Hizbullahı, Çin ve Rusya gibi dış güçler desteklerken ve bazı ülkeler bizzat silah ve asker yardımı yaptığını öne sürülüyor. Özgür Suriye Ordusu’nun ise en büyük ihtiyacı silah...

ÖSO askerlerinde kaleşnikof ve roketatar ile çok az sayıda kanas ile gece görüş dürbünü bulunuyor. ÖSO askerlerinin üzerinde çelik yelek, kask, bot gibi herhangi bir savaş teçhizatı yer almıyor.

ÖSO askerlerinin en çok ihtiyaç duyduğu silah teçhizatı, helikopter, uçak ve tanklara karşı koyabilecek silahlar olduğu görülüyor.

ÖSO askerleri kullandıkları hafif silahları ise rejim askerlerinin karargahına yapılan baskınlar sırasında elde ediyor. Bunun haricinde ülkenin içinde bulunan silah kaçakçıları ile iletişime geçen direnişçiler, Irak veya Lübnan'dan kaleşnikof ve roketatar getiriyorlar. Suriye'de savaş olduğu için silah kaçakçıları bir kaleşnikofu 5 bin TL, bir kaleşnikof kurşununu 10 TL, bir roketatarı 2 bin mermisi ile beraber 40 bin TL gibi bir fiyata satıyor. Silah ticaretini çoğunlukla Ermeniler gerçekleştiriyor.

TÜRKİYE'DEN SİLAH GEÇİŞİ YAPILMIYOR

Türkiye'den ise Suriye'ye silah girişi yapılamıyor. Silah kaçakçıları Suriye'ye Türkiye'den silah sokmaya çalışırken, savaşın başlamasıyla beraber silah satan kişilerin ortadan kaybolduğunu söylüyor. Bu konuda bazı kişilerle irtibata geçen kaçakçılar, silahlara bakmak için belirli yerlere gittiklerinde, burada kendilerine; "Bu silahları kim istiyor?", "Ne kadar istiyorsunuz?", "Hangi bölgeye lazım?", "Başka hangi tür silahlara ihtiyacınız var?" gibi istihbari sorularla karşılaştıklarını söylüyor. Bunun sonucunda ise Türkiye'de silah temin edemediklerini ve Suriye'ye gönderemediklerini ifade ediyorlar.

Halep’te sokak aralarında çatışmalar sürüyor...

Suriye'nin kuzeyinde yer alan Halep'te Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kentteki bir radyo-TV binasını ele geçirmek için çevresini kuşatırken hava istihbarat birim dairesine de saldırı düzenlediği bildirildi. Kentteki yerel aktivistlerden Sair Halebi, ÖSO'nun kentin El İzaa bölgesinde nizami ordu ile çatıştığını ve bölgede yer alan bir radyo-TV binasını ele geçirmek için binanın çevresini kuşattığını söyledi. Çatışmaların sokak aralarında da sürdüğünü ifade eden Halebi, ÖSO'nun kentte yabancılar dairesi, pasaport şubesi ile hava istihbarat birim binalarına saldırıya geçtiğini ve bölgeden şiddetli patlama seslerinin geldiğini belirtti.

Siyasi Güvenlik Müdürü Haydar, ÖSO'ya esir düştü

Suriye'nin başkenti Şam'ın banliyölerinin birinde Suriye siyasi güvenlik müdürünün Özgür Suriye Ordusu'na esir düştüğü bildirildi. Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Siyasi Güvenlik Müdürü Tuğamiral Husam Haydar'ın ÖSO tarafından başkentin banliyölerinin birinde esir alındığını belirterek Husam'ın video görüntüsünü internette paylaştı. Video görüntüsünde Husam, tüm talimatları Devlet Başkanı Beşşar Esed'den doğrudan aldıklarını ve rejimin yaptıklarını tasvip etmediğini ifade etti.

Türkiye’ye dün de 525 Suriyeli sığındı

Ülkelerindeki olaylardan kaçan, arasında rütbeli askerlerle, 15 yaralının da bulunduğu 525 Suriyeli Türkiye'ye sığındı. İdlip kentinde çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden 5 Suriyelinin cenazesi de Türkiye'ye getirildi. Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köyleri sınırına gelen, arasında kadın ve çocukların bulunduğu 471 Suriyeli, Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu. Güvenlik önlemleri altında sınırdan minibüslerle alınan Suriyeliler, Reyhanlı Hac Konaklama Tesisleri'ne getirildi.

Grupta bulunan 1 general, 5 albay, 3 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 4 üsteğmen, 2 teğmen toplam 26 asker ve aileleri Apaydın Kampı'na, diğer Suriyeliler ise Şanlıurfa'ya gönderildi.

Halep kentine bağlı köylerde çıkan çatışmalarda silahla yaralandığı belirtilen 15 Suriyeli de ambulanslarla alınarak Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Sınıra yaralı olarak getirilen ve buradan ambulansla Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne kaldırılan bir Suriyeli kadın ise yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT