1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Direnişçiler Sınır Güvenliğini Sıkı Tutuyor
Suriyeli Direnişçiler Sınır Güvenliğini Sıkı Tutuyor

Suriyeli Direnişçiler Sınır Güvenliğini Sıkı Tutuyor

Özgür Suriye Ordusu'na ait emniyet güçleri, Halep'e bağlı Azez ilçesinde aldıkları önlemlerle Essalame Sınır Kapısı'nda güvenliği sağlıyor.

A+A-

Muhaliflere ait emniyet güçleri, Halep'e bağlı Azez ilçesinde aldıkları önlemlerle Essalame Sınır Kapısı'nda güvenliği sağlıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, muhaliflere bağlı emniyet güçleri Azez'e bağlı Siccu köyünden Öncüpınar Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki Essalame Sınır Kapısı'na kadar uzanan yolda güvenlik önlemlerini artırdı.

Türkiye sınırına yakın bölgede güvenliği sağlamak ve araçların Essalame Sınır Kapısı'ndan daha güvenli geçişine olanak sunmak amacıyla oluşturulan kontrol noktaları sayesinde sınırın diğer tarafı daha güvenli hale getirildi.

Çalışma kapsamında sınır hattında bin 300 metre uzunluğunda hendek kazılarak, yollara barikat kuruldu. Böylelikle sınır hattından kaçak geçişlerin de önüne geçiliyor. Siccu köyü yakınlarından sınır kapısı yakınlarına kadar 3 kontrol noktası oluşturulurken, noktalarda eğitimden geçirilen muhalif güçler 24 saat görev yapıyor. Ayrıca, Essalame Sınır Kapısı yakınındaki gözetleme kulübeleri üzerinde kurulan kameralar sayesinde de araçların geçişi 24 saat boyunca kontrol ediliyor.

Halep tarafından gelen bir araç ilk olarak kontrol noktalarında durduruluyor. Araçlar arandıktan sonra  sürücüler kimlik kontrolünden geçiriliyor. Ayrıca altları aynalarla kontrol edilen araçlar, emniyet bariyerinden geçirilerek sınır kapısına ulaşması sağlanıyor. 

Durdurulan araçlarda silah bulunması halinde emniyet güçleri sürücülere silah kartı vererek güvenli alana giriş sırasında silaha geçici süre el konuluyor. 

''Güvenlikten memnunuz"

Muhaliflere ait emniyet görevlisi Suriyeli Mustafa Ömer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aldıkları önlemlerle sınıra yakın bölgede güvenliği sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Başlatılan uygulamadan memnun olduklarını dile getiren Ömer, "Türkiye'ye bir zarar gelmesini istemiyoruz. Bize bu kolaylığı sağlayan Kilis Valisi Süleyman Tapsız'a ve Türkiye hükümetine teşekkür ederiz'' dedi.

Türkiye'den Suriye'ye yardım tırları geldiğini anımsatan Ömer, gelen lojistik yardımları aldıkları güvenlik önlemleri sayesinde daha sağlıklı şekilde ulaştırdıklarını kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT