1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Direnişçiler Rejimin İstihbarat Merkezini Ele Geçirdi
Suriyeli Direnişçiler Rejimin İstihbarat Merkezini Ele Geçirdi

Suriyeli Direnişçiler Rejimin İstihbarat Merkezini Ele Geçirdi

Halep’te direnişçiler rejimin istihbarat merkezi olan Muhaberat Ceviyye’yi ele geçirdi. Direnişçilerin ilerleyişinin ardından rejimin kontrolündeki Halep Müzesi ve Merkez Bankası tahliye edildi.

A+A-

Yılmaz Bilgen/ Al Jazeera

Suriye savaşının en şiddetli çatışmalarına sahne olan Halep'te rejimin kontrolünde olan Muhaberat Ceviyye (Hava İstihbarat Merkezi) ve Darul Eytam (Yetimler Evi) dün gece direnişçiler tarafından ele geçirildi.

Pazartesi akşam saatlerinde istihbarat merkezinin bulunduğu bölgede yaşanan şiddetli patlamanın ardından saldırıya geçen direnişçiler gece bölgede tamamen denetimi ele geçirdiklerini duyurdular. Bölge daha önce de direnişçiler tarafından ele geçirilmiş ancak Esed güçlerinin yoğun bombardımanları sonucu terk edilmişti.

Tüm Halep’te hissedilen şiddetli patlamanın uzun süredir kazılan tüneller vasıtasıyla istihbarat merkezi bölgesine yönelik saldırının başlangıcı olduğunu duyuran direnişçiler, ayrıca bölgede bir diğer stratejik nokta olan Darul Eytam’ın (Yetim Evi) da dün geceden itibaren kendi kontrollerine girdiğini açıkladı.

Saldırılara Şam Cephesi, Nusra Cephesi, Ceyşul Muhacirin Ensar ve Ketaib Fecrul Hilafe grupları katıldı.

Ramuse bölgesinde bulunan ve halen rejim güçleri tarafından kontrol edilen Külliyat Metfaiyye (Topçu Okulu), direnişçilerin ele geçirdiği Muhaberat Ceviyye ile birlikte en stratejik nokta olma özelliği taşıyor.

Saldırılar sonrası 30 dan fazla rejim askerinin öldüğü açıklanırken 20 den fazlası da esir alındı.

Rejim Halep Müzesi ve Merkez Bankası'nı tahliye ediyor

Eski Halep bölgesinde Suriyeli direnişçi grupların ilerleyişi sürüyor. Maadi mahallesinde son 10 günde dört kontrol noktasını Esed güçlerinden alan direnişçilerin ilerleyişinin ardından Şam rejimi bu bölgeye yakın bir noktada bulunan Merkez Bankası ve Halep Şehir Müzesi’ni tahliye etti.

Al Jazeera Türk’e konuşan ve Halep’in Esed bölgesinde kalan kısmında yaşayan bir medya aktivisti Merkez Bankası ve Şehir Müzesi’nin gece saatlerinde büyük oranda boşaltıldığını ifade etti.

Merkez Bankası ve Halep Müzesi’nin bulunduğu Bab el Cüneyn Mahallesi ile cephe hattı arasında sadece birkaç kilometrelik mesafe bulunuyor.

Söz konusu kaynak ayrıca direnişçilerin ilerleyişi karşısında Halep’in rejim tarafından kontrol edilen kısmında önemli bir hareketlilik ve tedirginliğin gözlendiğini üst düzey askeri komutanların ailelerini Halep’ten çıkardığını belirtti.

HABERE YORUM KAT