1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Direnişçiler Lazkiye’de İlerliyor
Suriyeli Direnişçiler Lazkiye’de İlerliyor

Suriyeli Direnişçiler Lazkiye’de İlerliyor

Suriyeli direnişçiler, Lazkiye'nin Beyt Şakuhi beldesinde kontrolü ele geçirdi. Çatışmalar Şam, Hama, Lazkiye ve Deyr'uz-Zor kırsallarında yoğunlaştı.

A+A-

Suriye'de direnişçilerin, ülkenin batı kesimindeki Lazkiye'nin Beyt Şakuhi beldesinde kontrolü ele geçirdiği bildirildi. 

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), muhalif grupların Esed yönetiminin Humus üzerindeki kuşatmasını kırmak amacıyla başlattığı "Kadimun (Geliyoruz) Operasyonu" kapsamında, Hama doğu kırsalında 13 gün içinde 23 köyün ele geçirildiğini bildirdi. SRGC'den yapılan açıklamada, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Suriye İslam Cephesi'ne bağlı Ahrar'uş Şam Hareketi'nin düzenlediği ortak operasyonda Lazkiye'nin Beyt Şakuhi beldesinin kontrol altına alındığı, Lazkiye kırsalında çatışmaların devam ettiği ifade edildi. 

Şam Haber Ağı (SNN), Nusra Cephesi'ne mensup silahlı birliklerin Deyr'uz-Zor'un Huveyka semtinde bulunan Esed güçlerine ait bir askeri üsse bombalı saldırı düzenlediğini, saldırı sonrası bölgenin muhaliflerin kontrolüne geçtiğini, çok sayıda zırhlı araç, mühimmat ve ağır silaha el konulduğunu duyurdu. SNN, Esed güçlerinin, ülkenin kuzeyinde yer alan Rakka kentinin Tabka bölgesinde Devlet Hastanesini hedef aldığını, personel ve hastaların kaçmaya çalıştığını belirtti. 

Muhaliflerin Esed güçlerinin askeri üs olarak kullandığı Şam'ın Adra banliyösündeki bir seramik fabrikasını da ele geçirdiği, Adra 55'inci Alay üssünün yakınında bulunan fabrika çevresindeki çatışmalar esnasında Esed güçlerine ait bir tankın imha edildiği kaydedildi.

Yerel kaynaklar, Esed güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasında yaşanan çatışmaların başkent Şam, Hama, Lazkiye ve Deyr'uz-Zor kırsallarında yoğunlaştığını bildirdi. 

Raqqa-Tabqa: Rejim güçleri Devlet Hastanesini vuruyor, personel ve hastalar kaçmaya çalışıyor.

Lazkiye: Ele geçirildikten sonra Beyt Shakouhi'den görüntüler. 

Deyr ez Zur: Huweiqa semtinde rejim noktasına yapılan istişhadi operasyon. Nusra Cephesi:

HABERE YORUM KAT

1 Yorum