1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Direnişçiler Kalamun'da İlerledi
Suriyeli Direnişçiler Kalamun'da İlerledi

Suriyeli Direnişçiler Kalamun'da İlerledi

Direnişçiler Kalamun bölgesindeki Damir Havaalanı çevresinde bazı bölgeleri ele geçirdiğini duyurdu. Dera bölgesindeki şiddetli çatışmalar devam ediyor.

A+A-

Direnişçilere ait Kalamun Haber Ajansı, son üç gündür bölgedeki Şam-Bağdat uluslararası karayolu çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını duyurdu.

Direnişçilere bağlı “Sahva Güçleri” tarafından rejimin elindeki kontrol noktalarına saldırı düzenlendi. Ajansa göre, rejime bağlı bir karakol ile uçaklara füze ikmali yapılan bir lojistik destek merkezi ele geçirildi.

Ele geçirilen merkezde savaş uçaklarının saldırılarda kullandığı çok sayıda "Strela" füzesi ile bazı mühimmatlara el konuldu.

Rejime bağlı savaş uçaklarının ikmal için kullandığı Damir Havaalanı’na yakın olan karakol ile lojistik destek merkezi boşaltıldıktan sonra, direnişçiler tarafından bombalanarak kullanılamaz hale getirildi.

Direnişçiler çatışmalarda ayrıca onlarca rejim askerinin öldürüldüğünü ve bir savaş uçağının da düşürüldüğünü belirtti.

Şam kırsalında Kalamun bölgesinde bulunan Damir Havaalanı stratejik bir öneme sahip. Direnişçilerin kontrolündeki bölgeleri bombalayan savaş uçakları bu havaalanında ikmal yapıyor. Aynı zamanda Rusya’dan kalkan ve savaş malzemesi taşıyan uçaklar bu havaalanında yüklerini boşaltıyor.

Direnişçiler rejimin Kalamun bölgesindeki en önemli lojistik destek ve ikmal noktasını ele geçirmek için 24 Nisan’da başlattığı saldırıyı ilerleyerek devam ettiriyor.

Diğer bölgeler

Suriye’nin Ürdün sınırında bulunan Dera kentinde de Nusra Cephesi ile rejim güçleri arasında çatışmalar devam ediyor. Kentin doğusunda rejime ait Tel Cebit askeri merkezi direnişçilerin iddiasına göre ele geçirildi.

Askeri merkezin ele geçirilmesi ile yaklaşık bir buçuk yıldan bu yana kente yönelik rejimin kuşatması ilk kez delinmiş oldu.

Halep kentine ise rejimin yoğun bombardımanı devam ediyor.

Kentin kuzeyinde direnişçilerin kontrolündeki mahalleler rejime bağlı savaş uçakları tarafından bombalandı. Saldırılarda çok sayıda ev ve işyeri zarar gördü. Saldırılarda hayatını kaybetti.

Al Jazeera muhabiri Ömer Habi ise muhaliflerin Zehra semtinde hava kuvvetlerine ait bir istihbarat binasını ele geçirdiğini söyledi. Adalet Sarayı olarak hizmet veren binanın uzun süredir rejim güçleri tarafından istihbarat merkezi olarak kullanıldığını ifade eden Habi, çatışmalarda üç askerin de öldürüldüğünü vurguladı.

Suriye'de insani durum gün geçtikçe daha da kötüleşmeye devam ediyor. Ülke genelinde yaşanan çatışmalarda can kayıpları da artıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi son 24 saatte ülke genelinde yaşanan çatışmalarda 91 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT