1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriyeli Direnişçiler Birlik Arayışında
Suriyeli Direnişçiler Birlik Arayışında

Suriyeli Direnişçiler Birlik Arayışında

Rusya’nın savaş uçakları Suriye topraklarında ilk bombardımanını yaptığı saatlerde, Esed rejimine karşı savaşan direnişçi gruplar İstanbul’da gizlice buluştu.

A+A-

Dünya’nın Esed’i tartıştığı bir dönemde Suriyeli direnişçiler, savaşçıları ve siyasîleri tek safta birleştirmek istiyor.

Ahraru’ş-Şam, Ceyşu’l-İslam, Sukuru’ş-Şam, Ceyşu’l-Mücahidîn, Sultan Murta Tugayı, Özgür Suriye Ordusu unsurları... -Nusra Cephesi hariç- Suriye direnişinin sahada söz sahibi en güçlü silahlı direniş grupları İstanbul’da gizlice bir araya geldi.

İki gün süren toplantıda Suriyeli silahlı direnişçiler, Suriye’nin geleceği için uluslararası platformda gerçekleşen görüşmeler ve Birleşmiş Milletler özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın planına karşı nasıl bir tavır belirlemeleri gerektiğini tartıştı.

Toplantının İçeriği

Güvenlik gerekçesi ile gizli tutulup, basına kapalı bir şekilde gerçekleştirilen toplantı ile ilgili olarak Al Jazeera Türk, bazı silahlı direnişçi grupların temsilcilerine ulaştı. İsminin açıklanmasını istemeyen Halep ve kırsalında faaliyet gösteren bir grubun temsilcisi, toplantıya katılan herkesin Esed’in dâhil olduğu bir çözüme karşı olduğunu belirtti. Temsilci, Mistura planının artıları ve eksileri ile değerlendirildiğini, silahlı direnişin plana sıcak bakmadığını söyledi.

Şam ve orta Suriye’de etkili olan bir diğer silahlı grubun temsilcisi de aynı görüşü doğrular nitelikte konuşsa da: “Sadece BM’ye ve planlarına değil, tüm Batı ülkelerine güvenimizi yitirdik. Geçmiş deneyimler bizi bu noktaya getirdi. Gene bu deneyimler sayesinde birlikte hareket etmemiz gerektiğini de öğrenmiş bulunuyoruz. Güçlü olmak için yalnızca savaşan Suriyelilerin birleşmesi yetmez. Yurt dışında siyasî mücadele veren direnişçilerle de birlikte hareket etmeliyiz. Bu toplantıların temel hedefi de bu.” dedi.

Al Jazeera Türk’ün edindiği bilgiye göre sahada çatışan silahlı direnişçiler ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) arasında ön görüşme gerçekleşti. Suriyeli silahlı direnişçi gruplar arasından seçilen bir heyet bugün de SMDK yetkilileri ile bir araya gelecek. Suriyeli direnişçiler bu görüşmelerin sonucunda siyasî ve askerî sahada mücadele veren unsurları ortak bir noktada buluşturarak uluslararası görüşmelere daha güçlü bir temsille katılmayı hedefliyor. Görüşmeler, taraflar tam bir anlaşma sağlayana kadar basına kapalı olarak gerçekleştirilecek.

Mistura Planının İçeriği

Al Jazeera, Suriye’de beş yıldan bu yana devam eden savaşı sona erdirmek için BM Özel Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura’nın ilgili taraflara sunduğu planın detaylarına ulaşmıştı.

Plan, 2012’de kabul edilen Cenevre Bildirgesi’nin uygulamalı yol haritası niteliğinde. Plana göre rejim, direnişçiler ve STK temsilcilerinin içinde olacağı tam yetkili geçici bir heyet kurulacak. Bu heyet, yürütme görevini görecek, ordu ve emniyet kurumlarını yönetecek, Ortak Askerî Konseyi’ni denetleyebilecek.

Mistura'nın önerilerine göre Esed, sembolik yetkilerle cumhurbaşkanlığı görevine devam edebilir.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT