Suriyeli Çocukların Gökyüzü Kan Kırmızı

20.11.2015 14:51
Suriyeli Çocukların Gökyüzü Kan Kırmızı
Gaziantep mülteci kampında kalan Suriyeli çocuklar, “Durma Resim Yapalım” projesi için boyamalar yaptı. Proje kapsamında yüzlerce mülteci çocuğun, gökyüzünü kırmızıya boyaması dikkat çekti.

Kadir Has Üniversitesi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Suriyeli çocukların yaptıkları resimlerle sergi açıyor. 1-6 Aralık tarihleri arasında “Durma Resim Yapalım" başlığıyla açılacak sergi, çocukların gözünden dünyayı aktarmayı planlıyor.

869d3f5esuriye2.jpg
Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Gaziantep Üniversitesi yetkilileri İslahiye mülteci kampına gitti. Savaş mağduru çocukların önüne boş kağıt ve boya kalemleri bıraktı. Resimlerle kendilerini anlatmalarını isteyen yetkililer, çocukların resimlerinde savaşın izlerini çok net gördüklerini söyledi. Savaş ile büyüyen Suriyeli çocuklar, umutla bakmaları gereken gökyüzünü kan kırmızısına boyadı.

2d7ecd49suriye1.jpg
 

MÜLTECİ ÇOCUKLAR HÜZNÜN RESMİNİ ÇİZDİ


Çocukların özgürce içlerinden geçenleri aktarmalarını istediklerini söyleyen projenin yöneticisi Doç. Dr. Çiğdem Boz, şu ifadeleri kullandı: “Savaş mağduru çocukların iç dünyalarına ulaşmayı, savaşın izlerini boya kalemleriyle kapatmayı amaçladık. Gökyüzü her çocuk için bulut ve güneşten ibaret değildir. Bazıları için gökyüzü savaş uçakları ve roketler demektir. Özellikle de Ortadoğu'nun çocukları için. Kan kırmızısını, savaş yeşilini, hüzün grisini."
8ef2c534suriye3.jpg

Yeni Şafak

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim