1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Çocuklar Nerede Uyuyor?
Suriyeli Çocuklar Nerede Uyuyor?

Suriyeli Çocuklar Nerede Uyuyor?

Suriye'deki savaştan kaçan mülteci çocuklar yıllardır en kötü şartlarda yaşıyor. Avrupa ve Ortadoğu'da dolaşan Fotoğrafçı Magnus Wennman çocukları, uyudukları yerlerde fotoğrafladı ve Suriye'nin kayıp neslinin hikâyelerini kayı kayıtlara geçirdi.

A+A-

Yaklaşık 5 yıldır devam eden Suriye savaşında milyonlarca aile, yaşamak için güvenli bir yer aramaya başladı. Geride ailelerini, arkadaşlarını ve hayatlarını bırakan bu insanların yanında oradan oraya savrulan çocukları da var.

Fotoğrafçı Magnus Wennman, Avrupa ve Ortadoğu'yu dolaşarak Suriye'nin kayıp neslini fotoğrafladı ve onların hikâyelerin öğrendi.

Şehd, 7 yaşında

Annesinin söylediğine göre Shehd resim yapmayı çok seviyor ancak son zamanlarda sadece silah resimleri çiziyor. "Ne zaman, nereye baksa onları görüyor" diyor. Aile, yakındaki ormandan meyve toplayarak karnını doyuruyor. Küçük kız Macaristan sınırında uyurken görünüyor. İsminin anlamı bal peteği demek.

shehd,-7,.jpg

Ahmet, 6 yaşında

Ahmet'in babası Suriye'nin Deyrizor kentinde hayatını kaybetti. Ona amcası bakıyor ve Macaristan sınırında ülkeye girmek için bekliyorlar. Uzun yolculuğunda ağır çantasını kendisi taşıyor. Amcası onun hakkında şunu söylüyor: Çok cesur bir çocuk. Sadece, bazen geceleri ağlıyor.

ahmed,-6.jpg

Ralia ve Rahaf, 7 ve 13 yaşlarında

İki kız kardeş babalarıyla birlikte Beyrut sokaklarında yaşıyorlar. Geceleri üşümemek için birbirlerine sarıldıklarını söylüyorlar. Aslen Şamlılar. Evlerine düşen bir bomba yüzünden anneleri ve diğer kardeşleri hayatını kaybetti.

ralia,-7,-and-rahaf,-13.jpg

Lamar, 5 yaşında

Bağdatlı olan Lamar'ın evi bir bombardımanda yok oldu. Ailesinin yanında önce Türkiye'ye oradan da Macaristan'a kaçan Lamar burada, bir ormanlık alanda kirli bir döşekte uyuyor.

lamar,-5.jpg

Muhammet, 13 yaşında

Gaziantep'in Nizip ilçesinde bir hastanede kalan Muhammet'in en büyük hayali bir gün mimar olmak. "Savaşın insanda yarattığı en garip duygu korku. Bunu daha önce tahmin edemezdim" diyor.

mohammed,-13.jpg

Meram, 8 yaşında

Meram'ın evine bir roket isabet etti ve çatı üzerine çöktü. 11 gün komada kaldı. Şu an bilinci açık ama kırık çenesi yüzünden konuşamıyor.

maram,-8.jpg

Mehdi, 18 aylık

1,5 yaşındaki Mehdi'nin kısa hayatı hep kaçmakla geçti. Şimdi Sırbistan'da bir mülteci kampında. Kamptaki protesto gösterisinin gürültüsüne rağmen uyuyor.

mahdi,-18-months.jpg

Fatma, 9 yaşında

Fatma, İdlib kentine Esed güçlerinin yaptığı saldırının ardından ailesiyle birlikte kaçtı. Lübnan, Libya ve sonunda İsveç'e ulaştılar. Akdeniz'de içinde olduğu botta bir kadın 12 saat süren doğum sancılarının ardından bir ölü bebek doğurdu. Bebek denize atıldı. Fatma tüm olan bitene şahit oldu.

fatima,-9.jpg

Gülistan, 6 yaşında

Kobanili Gülistan ardında bıraktığı rahat yatağını özlediğini söylüyor. Şimdi vücudunu yastık yaparak Suruç'ta bir mum ışığının gölgesinde uyuyor.

gulistan,-6.jpg

Juliana, 2 yaşında

Ağustos ayında bu fotoğraf çekildiğinde Sırbistan'a doğru 2 gündür yürüyordu. Şimdi Macaristan sınırı kapatıldı ama Julliana'nın ailesi içeri girmeyi bir şekilde başardı. 

juliana,-2.jpg

İman, 2 yaşında

Zatürre ve göğüs enfeksiyonu olan İman Ürdün'de Azrak kampı hastanesinde. 19 yaşındaki annesi Ola "Normalde mutlu bir kızdır ama şimdi yorgun. İyi olduğunda her yere koşabilir. Şu an zamanının çoğunu uyuyarak geçiriyor" diyor.

iman,-2.jpg

Ferah, 2 yaşında

Ferah da Ürdün'de Azrak kampında. Yerde yatıyor. O ve 9 yaşındaki kız kardeşi Tisam futbolu çok seviyor. Babası çocuklarının oynayabilmesi için eline geçen malzemelerle top yapmaya çalışsa da bu topların ömrü uzun olmuyor. 

fara,-2.jpg

Esra 11, Esma 8 ve Sidra 6

3 çocuğun babası 37 yaşındaki Selam, onları  Lübnan'da Mecdel Ancar'daki bu yatağa yatırdıktan kısa süre sonra kaçırılmış. O günden beri babalarından haber alamıyorlar ve geceleri sürekli kâbus görüyorlar.

esra,-11,-esma,-8-and-sidra,-6.jpg

Ahmet, 7 yaşında

Ahmet İdlib'deki evlerine bomba isabet ettiğinde evdeydi. Şarapnel parçası başına geldi, neyse ki ciddi bir şekilde yaralanmadı. Ama kardeşi onun kadar şanslı değildi. Ahmet ve ailesi Macaristan'ın Horgos sınır kapısına kaçmadan önce yıllarca savaş bölgesinde yaşadı. Uzun süredir otobüs duraklarında, yollarda ve ormanlarda yaşıyorlar.

ahmad,-7.jpg

Amir, 20 aylık

20 aylık Amir bir kelime bile konuşmadı henüz. Annesi, çocuğunun karnındayken travma geçirmiş olabileceğini düşünüyor. Şimdi, Lübnan'daki Zahle'de bir mülteci kampında plastik bir tentede yaşıyor. 32 yaşındaki annesi Şahane, Amir'in hâlâ konuşamasa da sık sık güldüğünü söylüyor.

amir,-20-months.jpg

Abdül, 17 yaşında

Abdül Kerim Addo Atina'da bir camide uyuyor. Yüzlerce mülteci hergün Yunanistan'a ulaşıyor ve insan kaçakçıları onları istismar ediyor. Abdül son eurosunu da bir feribot bileti için harcadı ve hiç parası kalmadı. Her an Suriye'deki annesi ile, ödünç aldığı telefonda konuşuyor ama ona ne kadar kötü şartlar altında olduğunu söylemiyor. Abdül "Ağlıyor ve benim için endişeleniyor ve onu daha fazla endişelendirrmek istemiyorum" diyor.

abdul,-17.jpg

Abdullah, 5 yaşında

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir tren istasyonunda çok kirli bir döşekte uyuyor. Dera'da kız kardeşinin katledildiğini gördüğünden beri şokta. Kâbuslar görüyor. Yorgun ve sağlık durumu iyi değil çünkü bir kan hastalığı var. Annesinin ona ilaç alacak parası yok. 

abdullah,-5.jpg

Şam, 1 yaşında

Annesinin kollarında uyuyor. Onlar ve diğer binlerce mülteci sınırlar kapatıldıktan sonra Macaristan'a ulaştı. Şimdi de Sırbistan'da bekliyorlar.

sham,-1.jpg

Velaa, 5 yaşında

Halep'teki evlerinde kendine ait bir odası vardı. Şimdi Dal El Las'ta bir mülteci kampında yaşıyor. Uyku vakitlerinden nefret ediyor. Çünkü evi o uykudayken bombalandı ve ailesiyle kaçmak zorunda kaldı.

walaa,-5.jpg

Temam, 5 yaşında

Kısa ömrünün 2 yılını evinden uzak yerlerde uyuyarak geçirdi. Humus'taki evini hava saldırılarından sonra terk etti. Şimdi Ürdün Azrak'ta uyumaya çalışıyor.

tamam,-5.jpg

 

Şiraz, 9 yaşında

Şiraz'a çocuk felçi teşhisi konulduğunda sadece 3 aylıktı. Sağlık görevlileri hayatta kalma şansı olmayan bir çocuk için çok para harcamanın gereksiz olduğunu söyledi. Şiraz konuşamıyor ve yürüyemiyor. Kobani'den Türkiye'ye gelen ailesi Suruç'ta mülteci kampında yapılmış ahşaptan yapılmış bir barınakta yaşıyor. 

shiraz,-9.jpg

Müeyyed, 5 yaşında

Annesi ile pazara giderken gerçekleşen bombardımanda başına, sırtına ve kasığına şarabneller isabet etti. Annesi hayatını kaybetti. Ürdün'e getirilen Müeyyed, Amman'da bir hastanede uyumaya çalışıyor. 

moyad,-5.jpg

Kaynak: Metro.co.uk

HABERE YORUM KAT