1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Çocuğu Linç Edenlere Yasal İşlem
Suriyeli Çocuğu Linç Edenlere Yasal İşlem

Suriyeli Çocuğu Linç Edenlere Yasal İşlem

İzmir'de, ekmek parası için mendil satan Suriyeli çocuğu linç eden esnafla ilgili yasal süreç başlatıldı.

A+A-

Konak ilçesi Basmane semtindeki bir lokantada müşterilere kağıt mendil satmaya çalıştığı gerekçesiyle esnaf tarafından dövülen Suriyeli çocuğun polisin yaptığı araştırma sonucunda bulunduğu, çocuğun ve annesinin şikayetçi olması üzerine ise söz konusu kişiler hakkında adli işlem başlatıldığı bildirildi. 

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Basmane'deki bir lokantada Suriyeli bir çocuğun esnaf tarafından dövüldüğüne ilişkin haberin basında yer almasının ardından konuyla ilgili çalışma başlattıklarını belirtti. 

Söz konusu suçun soruşturulmasının şikayete bağlı olması nedeniyle çocuğa ve yaşı küçük olduğu için ailesine ulaşmak için çocuk şubesi ekiplerinin görevlendirildiğini anlatan Uzunkaya, "Çocuk şubemizin yaptığı araştırma sonucunda çocuk ve annesine ulaşıldı. Annesiyle çocuk şubesine götürülerek ifadeleri alındı ve olayla ilgili şikayetçi olmaları üzerine de çocuğu darbedenlerle ilgili adli işlem yapılacak" diye konuştu. 

Suriyeli çocuğa polis desteği 

Darp olayı hakkında adli işlem başlatılmasını sağlamanın yanı sıra çocuğa ve ailesine destek sağlayabilecek kanalları da oluşturmaya çalışacaklarını dile getiren Uzunkaya, "Bizim toplum destekli polislik şubemizin çocuklarla ilgili meslek edindirme, onları sokaktan kurtarıp sağlıklı ortamlara taşıma konusunda faaliyetleri var. Bu çerçevede bundan sonra bu çocuk, toplum destekli polislik ve çocuk şubesinin himayesi altında tutulacak" dedi.

Esnaf fotoğrafları inkar etti 

Öte yandan, AA ekibinin görüştüğü olayın yaşandığı lokantanın sahibi Adnan Pekiyi ve fotoğraflarda görülen lokanta çalışanı S.E. olayı inkar ederek, çocuğu kendilerinin dövmediğini iddia ettiler. 

Pekiyi, dövüldüğü iddia edilen çocuğu, bir kız çocuğu ile kavga etmesi nedeniyle ayırmaya çalıştıklarını ve bu sırada bir kargaşa oluştuğunu ileri sürerek, şöyle devam etti: 

"Biz onlara yardım ettik, kaldırdık. Üç Suriyeli genç 'çocukları dövüyoruz' diye bizimle kavga etti. Çocuğa zaman zaman yardım ediyoruz, yemek veriyoruz. Akşamları artan yemeklerden evine yemek götürüyoruz. Sadece o çocuğa değil, Suriyeli 50-60 kişiye yemek veriyoruz. Suriyelilerin bize bir zararı yok. Allah yardımcıları olsun. Savaştan kaçtılar, biz de onlara yardımcı olmak istiyoruz. Bu haberlerden sonra ben de huzursuz oldum." 

Lokanta çalışanı S.E. de çocuğu dövmediğini iddia ederek, "Hepimizin çocukları var. Onun gibilerine burada ekmek veren biziz. Yaşlısına, gencine yardım ediyoruz. Bu olaydan sonra bize telefon açıp, tehdit ve beddua ediyorlar. Düne kadar bizde yemek yiyen çocuğu biz neden dövelim, bu hangi akla hizmettir" sözleriyle kendisini savundu.

HABERE YORUM KAT