1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Annelerin Hayat Mücadelesi
Suriyeli Annelerin Hayat Mücadelesi

Suriyeli Annelerin Hayat Mücadelesi

Ülkelerindeki savaşta eşlerini kaybeden Suriyeli muhacir anneler , yetim kalan çocukları için hayat mücadelesi veriyor.

A+A-
Yaklaşık 5 yıldır süren Suriye'deki savaş, binlerce sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olurken, çok sayıda aileyi de yaşadıkları topraklardan ve yakınlarından koparmaya devam ediyor. 
 
Suriye'de eşlerini kaybeden birçok anne, çocuklarına daha iyi gelecek sunmak adına Türkiye'ye geliyor. Vatanlarını terk etmek zorunda kalan kadın sığınmacılar, Reyhanlı'da yeni düzen kurmanın telaşını yaşıyor.
 
Bazı sığınmacılar, yetim kalan çocukları için günübirlik işlerde çalışarak geçimlerini sağlıyor.
 
Eşinden bir yıldır haber alamayan 41 yaşındaki Ferize Nahsen, AA muhabirine, yaşadıkları acının tarifi olmadığını söyledi.
 
Yaklaşık 3 ay önce 3 çocuğuyla Reyhanlı'ya geldiğini belirten Nahsen, "Hama'daki evimizin yakınlarına bir yıl önce savaş uçakları saldırı düzenledi. O yıkımda eşimi kaybettim. Her taraf mahşer yeri gibiydi. Yaralandı mı, öldü mü, bilmiyorum" diye konuştu.
 
Can güvenlikleri olmadığı için Türkiye'ye geldiklerini kaydeden Nahsen, bundan sonra çocuklarına daha iyi gelecek sağlamak için çalışacağını anlattı.
 
Nahsen, bir gün ülkesine dönmenin hayalini kurduğunu, eşinin mezarını bulmak istediğini sözlerine ekledi.
 
'Erzak almaya gitti, bir daha dönmedi'
 
Feride Bedevi de eşinin 2 yıl önce İdlib'deki evlerinden çıkıp dönmediğini, savaşın ailesini adeta dağıttığını söyledi.
 
Bir süre Suriye'de eşini aradığını ancak sonuç alamadığını aktaran Bedevi, şöyle devam etti:
 
"Eşim evimizden çıktı, bir kasabaya erzak almaya gitti, daha sonra ondan haber alamadık. Her yeri aradık fakat sonuç çıkmadı. Çocuklarım için vatanımızda kalmaya çalıştım ancak olmadı. O olay sonrası bir de evimizin yakına düşen varil bombası birçok yakınımın hayatını kaybetmesine neden oldu."
 
Hayatta olup olmadığını bilmediği eşine kavuşmak için dua ettiğini dile getiren Bedevi, eşinden hatıra kalan tek çocuğu için yaşamak zorunda olduğunu vurguladı.
 
AA

HABERE YORUM KAT