1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli Aleviler Açmaz İçinde
Suriyeli Aleviler Açmaz İçinde

Suriyeli Aleviler Açmaz İçinde

Suriye’de geleceklerini tehdit altında hisseden Alevi toplumu Beşşar rejimini coşkuyla değil, kaygıyla sahipleniyor!

A+A-

Suriye’de devam etmekte olan çatışmalarda ölenlerin sayısı net değil ama İngiltere merkezli İnsan hakları örgütünün 12 Temmuz itibariyle açıkladığı verilere göre toplamda ölenlerin 65.803’ünü rejim taraftarları teşkil etmekte. Bunların da kahir ekseriyetinin Alevi oldukları söylenebilir.

Alevilerin yoğun yaşadığı kentleri ziyaret etiğinizde karşılaştığınız manzara ise Alevilerin kayıplarının gerçekte bu rakamdan da fazla olduğunu düşündürtüyor. Bilhassa Alevi nüfusun yoğunlaştığı sahil kentlerinde duvarlarda, panolarda savaşta ölen binlerce gencin resimleri asılı.

Kardeşinin cenazesinde Al-Monitoır’a konuşan bir genç kız “herşeye rağmen Esed bizim tek tercihimiz, Esed olmazsa bizi çok kötü günler bekliyor” diyor. Genç kız genelde Alevi toplumunun hislerini yansıtmakla birlikte sosyal medyada Suriye rejimini destekleyen halk kesimleri içinde özellikle yolsuzluklar ve kayırmacılık hususunda artan hoşnutsuzluk da dikkat çekici. Örneğin Tartus’tan biri şöyle yazmış: “Yoksul adamın oğlu hiçbir şeye sahip olmaksızın savaşta şehit düşerken, hükümet yetkilisinin oğlu şato inşa etme derdinde.”  

Lazkiye’nin bir köyünde Al-Monitor’a adının açıklanmaması kaydıyla konuşan 60 yaşlarındaki bir kişi şunları söylüyor:” Köyün gençlerinin en az yarısı çeşitli cephelere savaşmaya gitti. Onlarcası hayatını kaybetti, hatta devlet birçoğunun cesedini bile ailelere geri veremedi. Esed Alevileri ölüme sürüklüyor.”

Madem durum bu, öyleyse neden köylüler rejimi destekliyor diye sorduğumuzda ise köylülerin pek çoğunun kendisine katılmadığını ve Esed ‘in alternatifinin bulunmadığını düşündüklerini söylüyor. Aynı köyden bir kadın adamla aynı fikirde değil. Oğlu Keseb’te ölmesine rağmen “Savaşı sürdürmekten başka çaremiz yok, aksi  takdirde hepimiz öleceğiz. Bu yüzden askerlikten kaçan Alevi gençlere çok kızıyorum.” diyor.

Lazkiye ve Tartus gibi şehirlerde her gün cenaze törenleri yapılıyor. Buna rağmen pek fazla tepki gözükmüyor. Mamafih geçen yıl kardeşini kaybetmiş Al-Monitor‘a konuşan bir genç Lazkiye’de bir kafede şunları ifade etti: “Esed lider olarak kaybetti ama başka çaremiz yok. Rejim çökerse radikal İslamcıların insafına kalırız. Üçüncü bir tercih yok.”

Bu yaklaşımın Alevi gençler arasında yaygın olup olmadığına dair soruya ise “Gençlerin çoğu durumdan hoşnutsuz ama hain damgası yemek istemiyorlar” diye cevap veriyor.

Al-Monitor (5 Ağustos 2014)’den HAKSÖZ HABER için çeviren Hasan Soylu 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum