1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Suriyeli Ailenin Yaşam Mücadelesi
Suriyeli Ailenin Yaşam Mücadelesi

Suriyeli Ailenin Yaşam Mücadelesi

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye'ye iltica eden ve Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine yerleşen Suriyeli Lahmuni ailesi, zihinsel engelli çocuklarıyla yaşam mücadelesi veriyor.

A+A-

Suriye'nin Halep kentinden yaklaşık 2 yıl önce kaçıp Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine gelen Muhammed Lahmuni (56), eşi Diye Basmaci ile zihinsel engelli çocukları Mehmi (26) ve Rese (24) Karşıkkaya Mahallesi'nde hayırseverler tarafından verilen tek odalı eve yerleşti.Geçimlerini hayırseverlerin yardımıyla zor şartlar altında sürdüren aile, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

“Kazandığım Para Yetmiyor”

Baba Muhammed Lahmuni, AA muhabirine yaptığı açıklamada 2 çocuğunun engelli doğduğunu ve tüm ihtiyaçlarını eşiyle kendisinin karşılamaya çalıştığını belirtti.

Briket imalatı yapan bir iş yerinde günlük 20 lira karşılığında çalıştığını, ayrıca inşaatlara gittiğini anlatan Luhmani, kazandığı paranın kendilerine yetmediğini ifade etti.

Çevredekilerin yardımıyla yaşamlarını sürdürdüklerini dile getiren baba Lahmuni, “Savaş sonucu terk ettiğim ülkemizde maddî durumum daha iyiydi. Burada ise günün belli saatlerinde briket imalatında daha sonra inşaatlarda çalışarak evin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Hayırsever bir vatandaş burayı ücretsiz verdi. Mutfak ve lavabo hepsi aynı yerde. Çocuklarım zihinsel engelli. Kazandığımız para bezlerine bile yetmiyor. Çocuklarımın tedavisi için yetkililerden yardım bekliyoruz.” diye konuştu.

“İsyan Etmiyorum”

Anne Diye Basmaci de çocuklarına bakarken çok büyük zorluklar yaşadığını söyledi.

Çocuklarının daha iyi şartlarda yaşamasını istediğini anlatan Basmaci, “İsyan etmiyorum, Allah bana bu imtihanı verdi. Çocuklarımın iyi olmasından başka hayatta ne mutlu edebilir ki beni? Allah kimsenin başına vermesin. Peygamberler de imtihan oldu, biz ne yapabiliriz ki? Yemeklerini, temizliklerini yapıyorum. Çocuklarımın yaşı büyük ama onlar beyin olarak çok küçük. Onların daha iyi şartlarda yaşayabilmesi için duâ ediyorum. Türkiye bizi misafir olarak kabûl etti, çok şükür.” dedi.

HABERE YORUM KAT