1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Suriyeli Aile Kamyon Kasasında Yaşamaya Çalışıyor!
Suriyeli Aile Kamyon Kasasında Yaşamaya Çalışıyor!

Suriyeli Aile Kamyon Kasasında Yaşamaya Çalışıyor!

Suriye'deki savaş nedeniyle geride 7 çocuğunu bırakarak, en küçük çocuğuyla Türkiye'ye iltica eden aile imkânsızlıklar yüzünden Gaziantep'te terk edilmiş bir kamyon kasasında yaşam mücadelesi veriyor.

A+A-

Suriye'de 5 yılı aşkın süredir devam eden savaş yüzünden, geride 7 çocuklarını bırakarak 16 yaşındaki en küçük çocuklarıyla Türkiye'ye iltica eden Ahmed çifti, maddî imkânsızlıklar yüzünden Gaziantep'te terk edilmiş vaziyetteki bir kamyon kasasında yaşam mücadelesi veriyor.

Vatandaşların yardımıyla edindikleri çok az sayıdaki eşyayla kamyon kasasını kendilerine yuva yapan Ahmed çifti, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Savaşta sakatlanan baba Muhammed çalışamadığı için evlerinin geçimini üstlenen 16 yaşındaki oğulları Muhammed'in de geçirdiği trafik kazasında ayağı kırıldı. Bu yüzden hayatları daha da zorlaşan Ahmed ailesi, bir yandan çocuklarına duydukları özlemle diğer yandan da zor şartlarla mücadele ediyor.

“Uzanacak Yardım Elini Bekliyoruz”

Anne Emine Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maddî imkânları olmadığı için ev tutamadıklarını ve terk edilmiş vaziyette buldukları kamyon kasasında yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

Eşinin savaşta sakat kaldığını anlatan Ahmed, geçimlerini 2 hafta önceye kadar oğulları Muhammed'in sağladığını, ancak onun da 2 hafta önce trafik kazasında ayağının kırıldığını ve yürüyemediğini kaydetti.

Ahmed, “Oğlumun kazada sol bacağı kırıldı. Oturduğu yerden hareket edemiyor. Kazadan önce çalışıyordu. Onun aldığı parayla geçiniyorduk. Şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Uzanacak yardım elini bekliyoruz. Ben hem eşimin hem de oğlumun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Onları bir an bile yalnız bırakamıyorum. Yine de Allah'a şükürler olsun.” diye konuştu.

“Ölmeden Çocuklarımı Görmek İstiyorum”

Yaşadıklarının Allah'ın takdiri olduğunu, ellerinden bir şey gelmediğini belirten Ahmed, “Benim içim neye yansın? Hasta olan eşim ve oğluma mı, yoksa 3 yıldır göremediğim, hasret kaldığım çocuklarıma mı? Bu savaş, gurbet bizleri ayırdı. Orada kalan çocuklarımın hepsi de büyüktü. Evlenmişlerdi. Onları çok özlüyorum. Acaba bir gün Allah çocuklarımı görmeyi nasip edecek mi? Ölmeden onları görmek istiyorum. Sonumuz ne olacak bilmiyorum. Allah bir selâmet verse de vatanımıza dönsek. Orada çadırda yaşamaya bile razıyım. Suriye ne zaman düzelecek bilmiyoruz.” diye konuştu.

“Savaştan Önceki Yaşamımı İstiyorum”

Baba Muhammed Ahmed de Suriye'de iyi kötü bir yaşamları olduğunu, ancak savaş başladıktan sonra ülkelerinin yaşanamaz bir yer hâline geldiğini ifade etti.

Atılan bir bombanın bacağına isabet etmesi sonucu koltuk değneklerine mahkûm kaldığını anlatan Ahmed, ardından oğlu ve karısıyla Türkiye'ye iltica ettiklerini kaydetti.

Bacağındaki ağrının dayanılmaz olduğunu ve bazen ilaçların bile fayda sağlamadığını aktaran Ahmed, “Ağrılarım için iyi bir tedaviye ihtiyacım var. Eşim benim için elinden geleni yapıyor ama o da rahatsız. Çocuklarımı ve vatanımı özledim. Ne yapacağımızı, bu yaşananların ne zaman sona ereceğini bilmiyorum. Ülkeme, savaştan önceki yaşamıma dönmeyi çok istiyorum.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum