1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli 3 Milyon Çocuk Haklarından Yoksun
Suriyeli 3 Milyon Çocuk Haklarından Yoksun

Suriyeli 3 Milyon Çocuk Haklarından Yoksun

İHH Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, 20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü"nde Suriyeli 3 milyon çocuğun haklarından yoksun olduğunu söyledi.

A+A-

İHH Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, 20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü"nde Suriyeli 3 milyon çocuğun haklarından yoksun olduğunu söyledi.

Karacaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, katliam ve yoksulluğun hüküm sürdüğü Suriye'de çocukların yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. 

b2pgoweiyaaqha6.jpg

İHH'nın Suriye'de savaş mağduru çocukları tehlikelerden korumak ve hayatta kalmalarını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Karacaoğlu, şöyle devam etti:

"Çocuk haklarının en çok gasbedildiği ülke, Suriye. Katliamın 4 yıldır devam ettiği Suriye'de mağdur olanların başında çocuklar geliyor. İHH olarak ülke genelinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Araştırmalar, ülkedeki savaş nedeniyle kimsesiz kalan çocuk sayısının 500 bin olduğunu ortaya koydu. Yaklaşık 3 milyon Suriyeli çocuk aileleriyle yaşadıkları toprakları terk etti, kamplarda hayata tutunmaya çalışıyor."

b2pgovziqaalenk.jpg

"Savaş, onların geleceğini çalıyor"

Karacaoğlu, Suriye'de devam eden saldırılar nedeniyle tüm haklarından yoksun bırakılan çocukların yaşama hakkının bile ellerinden alındığını kaydetti.

yermuk3.jpg

Suriye'deki saldırılar nedeniyle birçok çocuğun hayatını kaybettiğini, bir kısmının yaralandığını ve sakat kaldığını aktaran Karacaoğlu, "Suriye'nin Halep, Şam, Humus, Hama, İdlib kentleri başta olmak üzere birçok bölgesinde saldırılar devam ediyor. Saldırılara maruz kalan çocukların psikolojileri de bozuluyor. Eğitim, sağlık, barınma gibi haklardan yoksun bırakılan çocuklardan bazıları, anne ve babalarını kaybetmenin üzüntüsünü de yaşıyor. Savaş, onların geleceğini çalıyor. Bu savaşta 15 bin çocuk yaşamını yitirdi" diye konuştu.

41633.jpg

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Suriyeli çocuklara sahip çıkmaya çalıştıklarını belirten Karacaoğlu, bu ülkede eğitim kampları ve psikolojik destek evleri oluşturduklarını sözlerine ekledi.

b2aasjvieaaem0c.jpg

yermuk4.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT