1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriyeli 11 Aile Lübnan'a Kaçtı
Suriyeli 11 Aile Lübnana Kaçtı

Suriyeli 11 Aile Lübnan'a Kaçtı

Suriye’de Baas Güçleri’nin ablukaya aldığı El-Kasir Şehri’nden 11 aile kaçarak Lübnan’daki akrabalarına sığındı.

18 Kasım 2011 Cuma 14:10A+A-

Suriye’de Baas Güçleri’nin ablukaya aldığı El-Kasir Şehri’nden 11 aile kaçarak Lübnan’daki akrabalarına sığındı. Lübnan Devleti ise giderek artan bu göçü görmezden gelmeye devam ediyor.

Suriye’de Baas Güçleri, rejim karşıtı gösterilere katılan herkesi arananlar listesine katarak şehirleri yıkıp yakmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Perşembe günü kuşattığı El-Kasir şehri halkından Lübnan’a kaçmayı başaranlardan Ebu Ali Hasan basına yansıyanların gerçeklerin sadece dörtte biri olduğuna işaret etti.

Ebu Ali, Baas güçlerinin aradığı şahısları bulma bahanesiyle evlere ve dükkanlara her gün ateş açtığını, evleri yıktığını, evlerinde bulamadıkları göstericilerin yerlerine eşlerini ve kız kardeşlerini tutukladığını belirtti. Gözlemciler ise Lübnan yönünde giderek artan ve Lübnan Devleti’nin görmezden geldiği bu göçün ileride büyük bir soruna dönüşeceğine dikkat çekiyor.

İnsan hakları alanında çalışan aktivistler, Suriyeli 11 ailenin iki gece önce Lübnan sınırına yakın El-Kasir şehrinden kaçarak Lübnan’ın Vadi Halid Kasabası’ndaki akrabalarına sığındığını açıkladı. Aktivistler her gün göç edenlerin sayısının artmasının genel olarak Suriyeli göçmenler krizinin de büyümesine yol açtığına, Lübnan Devleti’nin ve uluslararası insani yardım kurumlarının bu sorunu görmezden gelmeleri nedeniyle Suriyelilere barınak sağlayan Lübnanlı ailelerin zaten kötü olan sosyal koşullarının daha da kötüleştiğine işaret etti. Suriyelilerin, Baas güçleriyle Suriye Ordusu’nun köylerini yıkmaları ve önlerine geleni tutuklamalarından kaçarak Lübnan’ın kuzeyine göçünü sahasal olarak takip eden gözlemciler de bu sorunun kontrol edilemez büyük bir krize dönüşeceğine dikkat çekti.

Şehri 80 tankla kuşattılar

El-Kasir Şehri’nden kaçarak ailesiyle iki gece önce Lübnan’ın Vadi Halid Kasabası’na sığınan Suriyeli vatandaşlardan Ebu Ali Hasan ülkesinde olanları şu ifadelerle anlatmaya çalıştı: ‘Şehrimiz hayalet şehre dönüştü. Sizin basında gördüğünüz, gerçeklerin sadece dörtte biri. Çünkü Baas güçleri Suriyelilerin büyük kısmını aranan ve takip edilenler arasına koydu. 80’den fazla tank ve çok sayıda asker taşıyan araç şehri kuzeyden, güneyden ve doğudan kuşattı. Her gün iki ya da üç saat şehre girip aradıkları şahısları bulma bahanesiyle evlere, dükkanlara ateş açıyor, evleri yıkıyorlar sonra aynısını ertesi gün tekrar etmek üzere geri dönüyorlardı. Şehirde geçtiğimiz hafta Perşembe gününden beri elektrik yok, herhangi bir şekilde iletişim imkanı da bulunmuyor.’

Geçtiğimiz Perşembe günkü saldırıda şehirde 12 kişinin hayatını kaybettiğini, birçok kişinin de yaralandığını belirten Ebu Ali Hasan, Baas Güçleri’nin aradığı şahısların, rejime karşı gösterilere katılan aydınlar, yazarlar ve diğer şahıslar olduğuna işaret etti. Suriyeli vatandaş Göstericilerden bulunabilenlerin, 82 ve 69 yaşlarında yaşlı iki şahsın yanı sıra bazı genç kızların ve kadınların da erkek kardeşleri veya eşleri gösterilere katıldığı ve kendileri bulunamadığı gerekçesiyle tutuklandıklarını ifade etti.

Ebu Ali Hasan El-Kasir şehrinden ve komşu köylerden Lübnan’a kaçmanın Baas güçlerinin koyduğu engeller nedeniyle çok zor olduğunu, bu nedenle kaçanlardan bazılarının 10 kilometre boyunca tarlaların arasından ve sarp bölgelerden geçmek mecburiyetinde kaldıklarını söyledi.

  TIMETURK

HABERE YORUM KAT