Suriye'den Gelenlere İş İçin Kimlik Verilecek

08.10.2014 16:08
Suriye'den Gelenlere İş İçin Kimlik Verilecek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, "Suriye'den gelen misafirlerimize kendilerini tanımlayacak bir kimlik verilecek. Çalışma imkanını elde etmiş olacaklar" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 2015-2017 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'ın (OVP) açıklandığı Başbakanlık Yeni Bina'daki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilip verilmeyeceğine dair bir soru üzerine Bakan Çelik, ilgili kişinin pasaportu veya oturma izni varsa bu kimselere çalışma izni verilmesi konusunda sorun yaşanmadığını söyledi.

Suriye'den gelenlerin büyük çoğunluğunun göç yoluyla sınıra dayanmalarının ardından yurt içine alındıklarını anımsatan Çelik, "Göç Yasası"nın da TBMM'den geçtiğini kaydetti. 

Yasa çerçevesindeki ikincil mevzuatın kısa sürede yayınlanmasını beklediklerini belirten Çelik, "Bu çerçevede tüm izin ve bu konudaki mevzuatlar Çalışma Bakanlığına devrediliyor. Bu yasa çerçevesinde Suriye'den gelen misafirlerimize kendilerini tanımlayacak kimlik verilecek. Türkiye'deki açık işler dikkate alınarak bunların istihdam imkanı bir ölçüde gerçekleşmiş olacak. Çalışma imkanını elde etmiş olacaklar" ifadesini kullandı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim