1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'den Cevap: ABD Acınacak Halde
Suriyeden Cevap: ABD Acınacak Halde

Suriye'den Cevap: ABD Acınacak Halde

Suriye yönetimi, Beşar Esad'ın devlet başkanlığından ayrılması çağrısı yapan ABD ve AB ülkelerini ''acınacak durumda olmak'' ve ''gayrımeşru'' şekilde davranmakla suçladı.

19 Ağustos 2011 Cuma 09:51A+A-

Suriye'nin BM nezdindeki temsilcisi Beşar Caferi, ABD'nin ülkesine karşı ''insani'' ve ''diplomatik bir savaş'' başlattığını kaydederken, Suriye güvenlik güçlerinin protestoculara yönelik bütün operasyonları durdurduğunu da söyledi.

BM ise cumartesi günü Suriye'ye insani yardım ekibi gönderecek. Örgüt, kendilerine ''istedikleri her yere gidebilecekleri'' güvencesi verildiğini de açıkladı.

ABD, Avrupa Birliği, Almanya, İngiltere ve Fransa liderleri, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı istifaya çağırmışlardı.

ABD Başkanı Barack Obama yazılı açıklamasında 11 yıldır iktidarda olan Esad'ın "gitme zamanının geldiğini" kaydetti ve Şam yönetimine yeni yaptırımlar getirdi.

BBC'de yer alan habere göre bu yaptırımlar çerçevesinde, Suriye'nin tüm mal varlıkları dondurulurken, bu ülkeye ihracat ve yatırım yapılması yasaklandı.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bu yaptırımların Suriye yönetimini daha da yalnızlığa iteceğini ve Esad'ı iktidardan indirmeyi hedeflediğini söyledi.

Avrupa Birliği de İstifa Dedi

Obama'dan hemen sonra Avrupa Birliği de Esad'ın istifasını istedi. Almanya, Fransa ve İngiltere liderleri de ortak bir açıklama yayımlayarak Esad'ın iktidarı bırakması çağrısında bulundu.

ABD daha önce yönetim karşıtı gösterileri kanlı bir şekilde bastıran Esad yönetiminin meşruiyetini kaybettiğini belirtmekle birlikte açıkça istifa çağrısında bulunmamıştı.

Bazı insan hakları grupları ve Washington'daki siyasetçiler, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin istifasını isteyen Obama'nın Esad için benzer bir çağrıda bulunmamasını eleştiriyordu.

Birleşmiş Milletler'in insan hakları sorumlusu, Suriye yönetiminin insanlığa karşı suç işlemiş olabileceğini belirterek, Birleşmiş Milllet Güvenlik Konseyi'nin meseleyi Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne havale etmesini istemişti.

İnsan hakları gruplarına göre, Suriye'de yönetime karşı Mart ayında başlayan protestolarda en az 2000 kişi hayatını kaybetti.

Uluslararası gazetecilere ülkeye giriş izni verilmemesi nedeniyle, protestolara ilişkin haberlerin bağımsız kaynaklarca doğrulanması genellikle mümkün olmuyor.

ABD yönetimi Şam'a yaptırım uygularken Tunus, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Kuveyt de büyükelçilerini çekmişti.

Türkiye de operasyonların sürmesi halinde çözüm yolunda konuşulabilecek bir şey kalmayacağı açıklamasında bulunmuştu. 

HABERE YORUM KAT