1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Yarım Milyon Bina Tahrip Edildi!
Suriye’de Yarım Milyon Bina Tahrip Edildi!

Suriye’de Yarım Milyon Bina Tahrip Edildi!

Suriye’de bugüne kadar tahrip edilen bina sayısının yaklaşık 535.000 olduğu ifade edildi.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Geçtiğimiz ay yapılan bir araştırmaya göre Suriye’de bugüne kadar tahrip edilen yaklaşık 535.000 binanın maliyeti 68 milyar doları buluyor.

El-Vatan gazetesinde 30 Nisan tarihinde yayınlanan habere göre tahrip olan yarım milyon evin 390 bini tamamen yıkıldı. Bu evlerin yeniden inşa maliyeti uzmanlara göre 60 milyar doları geçecek. Araştırmada ortalama her binada 3 ailenin kaldığı varsayılmakta.

Yaklaşık 700 bin aile yani 3 milyona yakın insanın gidecek yeri yok. Çadırlarda, yakınlarının yanında ya da kiraladıkları evlerde barınıyorlar.

Bunun dışında yaklaşık 850 bin kişinin de, yıkılmamış olmakla birlikte güvenlik nedeniyle evlerini terk ettikleri düşünülüyor. Bu kişiler genellikle Halep, Deyrozzor, Rakka, Haseke gibi şehir merkezlerinde yaşamaktaydılar. Bu şehirlerde şu anda elektrik, su, telefon ve kanalizasyon sıkıntısı mevcut.

BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komite sorumlusu Abdullah Dardari daha önce 400 bin binanın tahrip olduğunu, bunlardan 300 bininin ağır hasar gördüğünü ve ayrıca yaklaşık yarım milyon evin de altyapısının zarar gördüğünü ve bunun bugün savaş dursa dahi yaklaşık 80 milyar dolarlık bir maliyet anlamına geldiğini açıklamıştı.

(Kaynak: Es-Sefir)

humus-homs-suriye.jpg

humus-homs-suriye.20120905161139.jpg

humus-homs.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum