1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Vali Görevden Alındı
Suriye’de Vali Görevden Alındı

Suriye’de Vali Görevden Alındı

Büyük aşiretlerin güçlü olduğu Der'a’da göstericilere müdahale eden Suriye yönetimi 5 kişiyi daha katletmişti. BM, Suriye'ye ölümler konusunda soruşturma çağrısında bulundu.

23 Mart 2011 Çarşamba 14:15A+A-

Başkent Şam'ın 100 kilometre kadar güneyinde bulunan Der'a kentinde göstericilere yönelik tırmanan şiddet nedeniyle Vali Faysal Kaltum'un görevden alındığı açıklandı.

Yolsuzluğa son verilmesini ve siyasi reform yapılmasını isteyen protestocular, Vali Kaltum'un istifasını da talep ediyorlardı.

BM İnsan Hakları Temsilciliğinin başkanı Navi Pillay da Suriye'ye ölümler konusunda şeffaf ve bağımsız bir soruşturma yürütmesi çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler göstericilere karşı aşırı güç kullanılmamasını istiyor.

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch da dün, Suriye'nin güneyindeki Der'a kentinde Cuma gününden pazar gününe kadar düzenlenen gösterilerde hükümeti aşırı güce başvurmakla suçlamıştı.

Der'a'daki gösterilerin başlıca merkezi haline gelen Eski Ömeri Camii önünde dün yeniden toplanan göstericilere yönelik polis müdahalesi sonrasında 5 kişi hayatını kaybetmişti

48 YILLIK OLAĞANÜSTÜ HAL

Tunus ve Mısır'da yönetimleri deviren halk ayaklanmaları, Suriye'de siyasi reform yapılmasını ve olağanüstü hal yasalarının kaldırılmasını isteyenleri cesaretlendirmişti.

Suriye 48 yıldır olağanüstü hal yasalarıyla yönetiliyor.

Ülkede yoksulluk ve işsizlik yüksek boyutlarda. Muhalifler, yolsuzluk ve adam kayırma vakalarının yaygın olduğunu söylüyor.

Ülkeyi 30 yıl yöneten babası Hafız Esad'ın yerine 2000 yılında iktidara gelen Beşar Esad, yaptığı ekonomik açılımlara rağmen muhalefete müsamaha göstermiyor.

Suriye hapishanelerinde binlerce siyasi tutsak var. Başlıca muhalefet grupları yasaklı. Hükümet bazı internet sitelerine de izin vermiyor ve medyayı sıkı bir şekilde denetim altında tutuyor.

Esad, Ocak ayında Wall Street Journal gazetesine verdiği mülakatta Suriye'nin Tunus ve Mısır'dan daha istikrarlı bir ülke olduğunu söylemişti.

Ülkesinde halk ayaklanmasını olası görmediğini belirten Esad, bir dizi reform vaadinde bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT