1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Tutuklama Kampanyası
Suriyede Tutuklama Kampanyası

Suriye'de Tutuklama Kampanyası

Yönetim karşıtı gösterilerde 48 saat içinde 120'den fazla kişinin öldüğü olayların ardından, ülkede tutuklama furyası başladı.

24 Nisan 2011 Pazar 21:31A+A-

Telefon ve internet bağlantıları kesildikten sonra gerçekleştirilen baskınlarda, Humus kentinde 20, başkent Şam'da ise 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Suriye'de geçen hafta olağanüstü hal uygulaması kaldırılmış, ancak bu da gösterilerin önünü alamamıştı.

Cuma günü güvenlik kuvvetlerinin göstericilerin üzerine ateş açması sonucu 112, ertesi gün cenaze törenlerinde çıkan olaylarda da 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Olayların patlak verdiği Dera'dan iki milletvekili ve kentin müftüsü güvenlik güçlerinin aşırı güç kullanımını protesto için görevlerinden istifa etti.

Suriye devlet televizyonu, güneydeki Nava kasabasında bir kontrol noktasına yönelik silahlı saldırıda, 5 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, olağanüstü halin kaldırılması, Kürt kökenlilere vatandaşlık hakkı verilmesi, bazı siyasi tutukluların serbest bırakılması ve hükümeti değiştirmesi muhalifleri tatmin etmedi.

Rejim aleyhtarları, Baas Partisi'nin iktidar üzerindeki tekelinin kaldırılmasını ve özgür seçime gidilmesini talep ediyor.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT