"Suriye'de Türkmen Soykırımı Yaşanabilir"

26.01.2016 11:58
"Suriye'de Türkmen Soykırımı Yaşanabilir"
Suriye Türkmen Cephesi Muntasir Billah Tugayı Komutanı Firas Paşa, "Yeterli yardım gelmezse vicdansızlar Türkmenlerin canına kıyacak. Suriye'de Türkmen soykırımı yaşanabilir." dedi.

Suriye Türkmen Cephesi Muntasir Billah Tugayı Komutanı Firas Paşa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ağırlıklı olarak Halep Handarat cephesinde Esed rejimi, Rusya, IŞİD ve PYD’ye karşı savaştıklarını söyledi. 

Handarat hattının, Türkiye ile Halep arasındaki tek geçiş noktası olduğunu dile getiren Paşa, bu cephenin düşmemesi için canlarını ortaya koyduklarını vurguladı.

Esed'in Halep'i abluka altına almaya çalıştığını anlatan Paşa, "Türkiye ile olan yolumuzu kesmeye çalışıyorlar. Rusya şu anda tüm ağırlığıyla her bölgede PYD'yi destekliyor. Handarat'ın karşısında yer alan Şeyh Maksut bölgesi şimdi terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin elinde. Rusya oraya rejim aracılığıyla silah gönderiyor" diye konuştu.

Rusya, Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelere saldırıyor 

Paşa, "Rejim, Rusya, DAEŞ ve PYD'den oluşan dörtlü grup, Türkmenleri katlediyor. Güvenli bölge dediğimiz yerler tamamen Türkmen köylerinden oluşuyor. O yüzden herkesin yıkmak, vurmak, kırmak istediği Türkmenler. Suriye'de olmasak onların çirkin projeleri tamamlanmış olacak. Bir zamanlar PKK'yı ortaya çıkaran Esed rejimiydi. Onlar nasıl olsa anlaşacaklar. Rusya da PYD'yi destekleyerek istediğine ulaşmış olacak" ifadelerini kullandı.

"Suriye'de Türkmen soykırımı yaşanabilir"

Cenevre'de yapılması planlanan görüşmelerde "Türkmen" adının dahi geçmediğini vurgulayan Firas Paşa, şunları kaydetti:

"Ama biz şuna inanıyoruz ki haklı mücadelemizden bizi kimse döndüremeyecek. Türkiye bize desteğini esirgemesin. Çünkü bizim Allah'tan ve Türkiye'den başka kimsemiz yoktur. Bize Türkiye’den yardım gelmezse başka kimseden gelmeyecektir. Yeterli yardım gelmezse vicdansızlar Türkmenlerin canına kıyacak. Suriye'de Türkmen soykırımı yaşanabilir."

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim