1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Türkiye Sınırında Operasyon
Suriyede Türkiye Sınırında Operasyon

Suriye'de Türkiye Sınırında Operasyon

Suriye'de sert müdahaleye son verilmesi yönündeki çağrılara kulak tıkayan Esed yönetimi, yeni bir operasyona başladı.

15 Eylül 2011 Perşembe 10:20A+A-

Suriye'deki insan hakları eylemcileri, yüzlerce askerin onlarca zırhlı askerî araç ve güvenlik güçleri ile Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı silahlı kişileri taşıyan otobüslerle dün sabah Cebel el-Zaviye bölgesinde operasyon yaptığını söyledi.

Eylemciler, bölgeye giriş çıkışları ve iletişim hatlarını kesen askerlerin, daha sonra buradaki kasabalarda ve 10 köyde ağır silahlarla rastgele ateş açtığını ifade etti.

Zaman'da yer alan habere göre 600 Suriye askerinin bir anda giriş yaptığı alandan ailesini alarak kaçmayı başaran Suriyeli Abdulsay E., yaşadıklarını, "Sabah silah sesleri ile uyandık. Herkes can korkusuyla kaçtı. Geriye doğru dönüp baktığımızda henüz inşaat halinde olan evimin ve arabamın ateşe verildiğini gördüm." sözleriyle anlattı.

Türkiye sınırındaki operasyon, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kahire'den Suriye lideri Esed'e sert eleştiriler yöneltmesinin hemen ardından başlatıldı. Erdoğan, önceki gün halkını katleden bir liderin meşruiyetini kaybedeceğini belirterek, "Suriye halkı şu anda Esed'e inanmıyor; ben de inanmıyorum." demişti.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 6 aydır devam eden protesto gösterileri sırasında ölenlerin sayısı 2.600'ü aştı. Muhalifler bu sayının daha çok olduğu kanaatinde. Ayrıca çok sayıda kişide halen kayıp.

HABERE YORUM KAT