1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Sokaklar Cesetten Geçilmiyor
Suriye’de Sokaklar Cesetten Geçilmiyor

Suriye’de Sokaklar Cesetten Geçilmiyor

İktidarını kaybetmek istemeyen eli kanlı Beşşar Esed yönetimi, Suriye halkına her türlü kötülüğü yapıyor.

A+A-

Hula ve Hama’da sivil katliam gerçekleştiren Esed’e bağlı askerlerin Humus ve İdlib’te de katliam gerçekleştirdiği gelen haberler arasında.

Yerel aktivistler, Humus’un Kuseyr semtine dün sabahtan bu yana düzenlenen operasyonlarda ölü ve çok sayıda yaralının olduğu, halkın güvenlik nedeniyle güvenli yerlere kaçmaya çalıştığını kaydetti. Aktivistler ve bölgedeki görgü tanıkları, ordunun İdlib’in Maret El Numan ilçesine ağır silahlarla düzenlediği saldırılar sonrasında da sokak ortasında ondan fazla cesede rastladıklarını ve yoğun ateş nedeniyle cesetleri sokaklardan alamadıklarını, kentte bir insanlık dramının yaşandığını ifade ettiler.Suriye Genel Devrim Konseyi, güvenlik güçlerinin ülke genelinde yönetim karşıtlarına yönelik düzenlediği operasyonlarda açılan ateşte 18 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Muhalif yapılanmalardan sorumlu olan konsey, güvenlik güçlerinin dün düzenlediği operasyonlarda, ülkenin kuzeyinde yer alan ve iki gündür yoğun operasyonların gerçekleştiği İdlib kentinde 10, orta kesimlerdeki Humus kentinde de 8 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda kişinin de yaralandığını belirtti.

Bu arada yerel aktivistler, Humus’un Kuseyr semtine dün sabahtan bu yana düzenlenen operasyonlarda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu ve yerleşim birimine düşen havan ve top mermisi sonucundan bazı evlerin yıkıldığı ve yangın çıktığını kaydetti. Humus Telbise’de üç helikopterin bölgede keşif uçuşu yaptığını kaydeden aktivistler, Humus kentinin birçok semtinin yoğun ateş altında olduğunu ve halkın güvenlik nedeniyle güvenli yerlere kaçmaya çalıştığını söyledi. Aktivistler ve bölgedeki görgü tanıkları, ordunun dün İdlib’in Maret El Numan ilçesine ağır silahlarla düzenlediği saldırılar sonrasında sokak ortasında ondan fazla cesede rastladıklarını ve yoğun ateş nedeniyle cesetleri sokaklardan alamadıklarını, kentte bir insanlık dramının yaşandığını ifade ettiler. Açılan tank ateşinde ve atılan havan mermilerinin yerleşim yerlerine düşmesiyle çok sayıda kişinin yaralandığını vurgulayan görgü tanıkları, yaralıların hemen tedaviye ihtiyaç duyduklarını ve tedavi edilmemeleri durumunda ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini dile getirdi. Öte yandan; Sham News Network haber ağı, ordunun ağır silahlarla Lazkiye’nin El Hafee ilçesini yeniden top ateşine tutuğunu ve birkaç günden yana gerçekleşen operasyonlar nedeniyle kentte insani durumun iyi olmadığını belirtti. Ayrıca Humus’un Rastan ilçesindeki operasyonlarda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu kaydediliyor. 

HABERE YORUM KAT