1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Suriye'de Savaş: “Geriye 5 Torunum ve 2 Gelinim Kaldı”
Suriye'de Savaş: “Geriye 5 Torunum ve 2 Gelinim Kaldı”

Suriye'de Savaş: “Geriye 5 Torunum ve 2 Gelinim Kaldı”

Hatay'ın Yayladağı ilçesine iltica eden Bayırbucak Türkmeni Zarife Karabacak, Suriye’deki savaşta, ikisi son 5 ayda olmak üzere üç evladını kaybetti.

A+A-

Suriye'de 5 yılı aşkındır süren savaş, her gün onlarca aileyi parçalamaya devam ediyor.

Bayırbucak bölgesinden kaçarak 2 yıl önce Türkiye'ye iltica eden 63 yaşındaki Zarife Karabacak da savaş nedeniyle üç oğlunu toprağa vermenin üzüntüsünü yaşıyor.

Karabacak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşinin 11 yıl önce hayatını kaybettiğini söyledi.

Savaş öncesi Lazkiye'de ev, iş yeri ve bahçeleri bulunduğunu belirten Karabacak, 5'i erkek 6 çocuğuyla burada yaşadıklarını ifade etti.

“25 Yaşında Toprağa Verdik”

Savaş başladığında oğullarının köylerini korumak amacıyla ülkeyi terk etmediğini anlatan Karabacak, “Oğullarımla 3 yıl köyde kaldık. İlk yıl, doktor oğlumun ölüm haberi geldi. Bölgedeki bir hastanede çalışıyordu. Hastane vuruldu, orada hayatını kaybetti. Oğlum yeni doktor olmuştu, bekârdı. Hayalleriyle beraber 25 yaşında toprağa verdik.” dedi.

“Daha Bir Aylık Kızı Vardı”

Yaklaşık 5 ay önce ise 28 yaşındaki oğlu Faruk'un ölüm haberini aldığını belirten Karabacak, “Atılan bombalar üzerine düşmüş. Daha 1 aylık kızı vardı. Nasıl acı yaşadığımı ancak Allah bilir.” ifadelerini kullandı.

“Bir İş Yerinde Kalıyoruz”

İki evladının acısını unutmadan, avukat olan 38 yaşındaki en büyük oğlunun ölüm haberiyle bir kez daha yıkıldıklarını dile getiren Karabacak, şunları kaydetti:

“Oğlumun, en büyüğü 5 yaşında 4 çocuğu vardı. Onu da Türkiye'de toprağa verdik. Bu nasıl bir acıdır anlatamam. Allah kimseye yaşatmasın. Üç canımı toprağa verdim. Geriye 5 torunum ve 2 gelinim kaldı. Benim karnım elbet doyar, sâdece onları düşünüyorum. Şu an bir iş yerinde kalıyoruz. Sağ olsun bir hayırsever, bir odayı bize tahsis etti.”.

HABERE YORUM KAT