1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Salı Günü 87 Suriyeli Katledildi (Video)
Suriyede Salı Günü 87 Suriyeli Katledildi (Video)

Suriye'de Salı Günü 87 Suriyeli Katledildi (Video)

Suriye'de Esed güçlerinin, direnişçilerin yoğun olduğu yerlerde ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda 87 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Baas ordusunun Halep'in birçok bölgesine helikopter ve tank destekli düzenlediği saldırılarda ve çıkan çatışmalarda 18 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Humus'ta 14, İdlib ve Deyru'z Zor'da 13'er, başkent Şam'ın banliyölerinde 16, Dera kentinde 12 ve Lazkiye'de bir olmak üzere 87 kişi hayatını kaybetti.

Halep'in Sukeri, Firdevs Mayaser, Anseri ve Merce bölgelerine askeri helikopterlerin ateş açtığını, tankların da hava saldırılarına destek verdiği ve bölgeleri ateş çemberine aldığını belirten yerel kaynaklar, Halep'in Salahaddin, Batı Hanun ve Bab Derb bölgelerinde Esed güçleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını ve Esed güçlerinin söz konusu bölgelere bomba yağdırmaya devam ettiğini ifade etti.

Özgür Suriye Ordusunun, Salihin bölgesinde ve bir polis karakoluna gerçekleştirdiği operasyonla karakolu ele geçirdiğini bildiren kaynaklar, Esed güçlerinin saldırıları nedeniyle halkın kitleler halinde kenti terk ederek güvenli yerlere kaçtığını söyledi.

Kentin belirli yerlerinde temel gıda malzemesi sıkıntısı yaşandığını elektriklerin ve iletişimin kesildiğini aktaran kaynaklar, Halep'te her an bir yere top ve havan mermisi düşme ihtimaline karşı halkın gerekmedikçe dışarı çıkmadığını kaydetti.

Baas Ordusunun Şam'ın birçok semtine helikopter destekli saldırılar düzenlediğini bazı bölgelerde rastgele tank ateşi açıldığına dikkati çeken kaynaklar, başkentin Ayn Terma bölgesinde Özgür Suriye Ordusunun bir tankın yanı sıra çok sayıda askeri aracı imha ettiğini belirtti.

Humus ve çevresindeki Telbise ve Rastan'a uzaktan tank ateşi açıldığını birçok yere roket ve havan mermilerinin düştüğü kaydeden kaynaklar, Telkeleğ beldesine düşen roketlerin ölümlere neden olduğunu bildirdi.  

HALEP'TE SALI GÜNÜNÜN GÖRÜNTÜLERİ

HABERE YORUM KAT