1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Rejim, PYD ve IŞİD İşkence Yapıyor
Suriye'de Rejim, PYD ve IŞİD İşkence Yapıyor

Suriye'de Rejim, PYD ve IŞİD İşkence Yapıyor

Suriye'de rejim güçlerinin yanı sıra IŞİD ve PYD'nin de işkenceleri raporlanırken beş yılda 12 bin 679 kişinin işkenceyle öldüğü belirtildi.

A+A-

Suriye'de son 5 yılda 12 bin 679 kişinin işkence sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından İşkence Mağdurlarıyla Uluslararası Dayanışma Günü münasebetiyle "Geride Kalan Tutuklular Kurtarılmalı" başlığıyla yayımlanan yıllık raporda, Mart 2011'den Haziran 2016'ya kadar 53'ü kadın, 163'ü çocuk 12 bin 679 kişinin işkence sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Esed güçlerinin işkence ile ölümlerin yüzde 99'undan sorumlu olduğu ifade edilirken, PYD'nin 1'i çocuk 18 kişinin, IŞİD'in ise 1'i çocuk 29 kişinin işkence ile ölümüne neden olduğu kaydedildi.

İşkence ile hayatını kaybeden kişilerin fotoğrafları ile isimlerinin tek tek SNHR arşivde kayıtlı olduğu bilgisi verildi.

SNHR Başkanı Fadıl Abdulgani raporda, hiçbir gözaltının yasal yollarla yapılmadığını ve yakınlarının ölümün nedenine ilişkin bir belge almadığını belirterek, Esed rejiminin insanlığa karşı suç işlediğini vurguladı.

PYD'nin de kaçırdığı insanları çok kötü şartlarda tuttuğu ve işkence yaptığı kaydedildi.

 

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum