1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Ramazan’ın En Kanlı Günü
Suriye’de Ramazan’ın En Kanlı Günü

Suriye’de Ramazan’ın En Kanlı Günü

Baas güçlerinin saldırıları Ramazanda aralıksız sürüyor. Dünkü saldırılarda 11'i çocuk 128 kardeşimiz katledildi.

A+A-

Suriye'de rejime bağlı ordu birliklerinin muhaliflere karşı ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ise 11'i çocuk 9'u kadın 128 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), rejim güçlerinin saldırılarında Şam'ın banliyölerinde 47, İdlib'te 25, Halep'te 20, Tartus'ta 14, Hama'da 8, Dera'da 7, Rakka'da 5, Kuneytra ve Deyru'z Zor kentinde birer olmak üzere 128 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi Sözcüsü Salih Anadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün ramazan ayının en kanlı günü oldu. Rejim güçleri halkı katlediyor ve tüm dünya bunu izliyor. Halep'te Han Asel'de yoğun çatışmalar var. Humus bombardıman altında, Tel Abyad'da da direnişçilerle PYD birlikleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor'' diye konuştu.

İdlib'e bağlı Binniş'te Esed güçlerinin bombardımanı sonrasında yaralanan çocuklar:

Kimyasal Silah Kullanılıyor

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), rejimin Şam'ın Yermuk semtinde kimyasal silah kullandığını ileri sürdü. 

SMDK'dan yapılan yazılı açıklamada, ''Rejim güçleri, Yermuk semtinde kimyasal silah kullanmış bulunmaktadır. Uluslararası güçler Suriye halkına karşı her türlü silahı çekinmeden kullanan rejime karşı harekete geçmeli ve verdikleri sözleri yerine getirmelidir'' denildi. 

Açıklamada ayrıca, aktivistlerin internet üzerinden paylaştığı görüntülere ve edinilen bilginin güçlülüğüne de vurgu yapıldı.  

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC)  de Filistinli mültecilerin yoğunlukta yaşadığı Yermuk semtinde kimyasal gaz kullanımı sonucu 15'i boğulmak suretiyle 22 kişinin yaşamını yitirdiğini ileri sürdü.

Bölgede internet ve sabit telefon hatlarının kesildiğini hatırlatan SRGC, yaklaşık 100 bin kişinin imkansızlıklar nedeniyle mahsur kaldığını ve ölümlerin artabileceğini kaydetti. 

SRGC, Şam yönetiminin Yermuk bölgesine 6 aydan bu yana insani yardımın girmesine izin vermediğini de vurguladı.

 

HABERE YORUM KAT