1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Perşembe Günü 123 Müslüman Katledildi
Suriyede Perşembe Günü 123 Müslüman Katledildi

Suriye'de Perşembe Günü 123 Müslüman Katledildi

Esed güçlerinin hava destekli düzenlediği saldırılarda, çoğunluğu Halep'te olmak üzere 123 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Esed güçlerinin direnişçilerin yoğun olduğu kentlere hava destekli düzenlediği saldırılarda, çoğunluğu Halep'te olmak üzere 123 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Örgüt, ülkenin kuzeyinde yer alan ve 21 günden bu yana yoğun saldırıların hedefi haline gelen Halep'te birçok belde ve semtte savaş uçakları desteğinde gerçekleşen saldırılarda 46 kişinin yaşamını yitirdiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Örgüt, Şam'ın banliyölerine helikopter destekli yapılan saldırılarda 34, İdlib'de 21, Dera'da 10, Humus'ta 8, Hama'da 3 ve Haseke'de 1 olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısının 123'e çıktığını kaydetti.

Halep'in Meskin Hanun, Seyfe el-Devle, İnzarat ve Şekıf bölgelerinin savaş uçaklarıyla bombalandığını bildiren yerel kaynaklar, Salahaddin bölgesinde Esed güçleri ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını ve Özgür Suriye Ordusunun Esed güçlerine ait 5 tankı imha ettiğini ve çok sayıda askeri öldürdü.

Baaes ordusunun Salahaddin bölgesini savaş uçaklarıyla bombalaması sonucu çok sayıda evin yıkıldığını ifade eden kaynaklar, Özgür Suriye Ordusunun bölgeden çekilmediğini kaydetti.

Halep'in Etarıb bölgesinde de yoğun sokak çatışmaların yaşandığını belirten kaynaklar, Özgür Suriye Ordusunun kentin Cendul meydanına yakın İtfaiye birimine saldırı düzenlediğini ve savaş uçaklarının da bölgeyi bombaladığını söyledi.

Halep'te savaş uçaklarının bombardımanı nedeniyle halkın kenti kitleler halinde terk ettiğini anlatan yerel kaynaklar, Salahaddin, Hanun, Bab Hadid Kapısı bölgelerinin hemen hemen tamamıyla boşaldığını, Humus'un Rastan ilçesine 4 helikopter ve 1 MİG-23 savaş uçağının bombalar attığını, Humus'un Telbise kentinin de ağır ateş altında olduğunu duyurdu.

Dera'nın birçok bölgesinin Baas ordusunun ağır saldırılarına maruz kaldığını söyleyen yerel kaynaklar, Deyru'z Zor kentinin Cebeliye bölgesinden şiddetli patlamaların meydana geldiğini, Şam'ın Kafr Susa semtinde gözleri çıkartılarak idam edildiği ileri sürülen 7 kişinin cesedinin bulunduğunu, ordunun Aseli, Kadem, Tel, Mudamiyet eş-Şam ve Midana bölgesine ağır silahlarla saldırılar düzenlediğini belirtti.  

HALEP

HUMUS

DEYR ER ZOR

HABERE YORUM KAT

2 Yorum