1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Suriye'de Olumlu Girişimlere Destek Vermeye Hazırız"
"Suriye'de Olumlu Girişimlere Destek Vermeye Hazırız"

"Suriye'de Olumlu Girişimlere Destek Vermeye Hazırız"

İİT Genel Sekreteri Medeni, Suriye'de yaşanan kötü durumun aşılmasını sağlayacak olumlu girişimlere destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

A+A-

İslam İşbirliği Teşkilatından yapılan yazılı açıklamada, Cenevre'de başlayacak Suriye görüşmelerinin, taraflar arasında varılacak bir anlaşmayla sonuçlanmasının temenni edildiği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İİT Genel Sekreteri İyad el-Medeni, şunları kaydetti:

Görüşmeler sonucunda Suriye'de geçiş süreci yönetimi kurulması, Cenevre-1 ve Viyana konferansı ile Uluslararası Suriye Destek Grubu (ISSG) kararları ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kararı doğrultusunda bir seçim yapılmasını istiyoruz. "İİT, ISSG'nin tüm kesimleriyle Suriye halkının, değişim, siyasete katılım, adalet gibi meşru isteklerini karşılayan ve Suriyelilerin acılarını sonlandırabilecek, yaşanan kötü durumu aşabilecek siyasi geçişi garanti altına almayı hedefleyen olumlu girişimlerine fiili destek vermeye hazır."

Suriye'de 5. yılına giren savaşın sonlandırılması amacıyla yürütülen Cenevre görüşmelerinin üçüncüsünün yarın başlaması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler, müzakerelere katılacak taraflara davetiyelerini gönderdi ancak görüşmelere kimlerin katılacağı henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.

AA

HABERE YORUM KAT