1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye’de Ölümler Sanal Değil, Gerçek
Suriye’de Ölümler Sanal Değil, Gerçek

Suriye’de Ölümler Sanal Değil, Gerçek

Ünlü hacker Kaminski: Esad rejimi, elindeki teknoloji sayesinde katliamları dünyaya taşıyan aktivistleri bulup öldürüyor.

A+A-

Esad başta olmak üzere dikta rejimlerinin internet sansürünü kıran ünlü hacker Kaminski, Esad rejiminin, elindeki teknoloji sayesinde ülkede yaşanan katliamları dünyaya taşıyan aktivistleri hemen bulup öldürdüğünü anlattı.

Özgür ve Güvenli İnternet için Stokholm’de düzenlenen 2. Stokholm İnternet Forumu’na, çok sayıda hacker da katıldı. Suriye lideri Beşar Esad’ın internet sansürlerini kıran ünlü hacker grubu Telecomix’in üyelerinden Marcil de Kaminski, iletişim halinde oldukları çok sayıda Suriyelinin tespit edilip öldürüldüğünü söyledi.

Kaminski, STAR gazetesinden Zeynep Tuğrul’un sorularını yanıtladı:

İLETİŞİM HALİNDE OLDUĞUMUZ SURİYELİLER BİR ANDA YOK OLUYOR

Hacker’ların, Suriye’deki muhaliflerle ilişkisi nedir?

Aktivistler, Suriye’deki sansür, siber casusluk gibi sorunları aşabilmek için, Suriye dışındaki gruplarla bağlantı halinde. Bizim Telecomix grubumuz, uzun bir süredir bu aktivistlere, maruz kaldıkları sansürü kırmanın ya da Esad Yönetimi’nin hesaplarına girmesini önlemenin yöntemlerini anlatıyor.

İYİ İŞLER YAPAN İNSANLARIZ

Hacker kavramı, Arap Baharı’yla daha olumlu bir anlam kazanmaya başladı sanki.

Hacker olarak bir şeyleri kırabilirsiniz, ama bir şeyleri inşa da edebilirsiniz. Hacker’lar bunlardan çok daha önce birçok çatışmaya dahil olmuştu. Örneğin, sansürü kıracak yöntemler konusunda, Arap Baharı’ndan çok önce birçok kişi eğitildi. Biz örgüt değil iyi işler yapan bir grup insanız.

ONLAR YIKIYOR, BİZ KURUYORUZ

Telecomix’in Arap Baharı’na katılımı nasıl gerçekleşti?

Benim gurubumun Arap Baharı’na katılması Tunus’taki ilk gelişmelerle başladı. Daha sonra Mısır ve Suriye’ye de aktif şekilde katıldık. Telecomix, iletişim köprüleri kuruyor. Aktivistlerin iletişimi için chat kanalları, blog platformları ya da serverlar gibi altyapıyı kuruyoruz. Böylelikle insanlar birbiriyle iletişime geçebiliyorlar. Bir anlamda, ortak ilgisi demokrasi olan aktivistler arasında çöpçatanlık yapıyoruz. Daha sonra diktatörler, bu kurduğumuz köprüyü yıkıyor; biz de köprüyü yeniden kuruyoruz.

Yazıştığınız aktivistin bir anda yok olduğu oldu mu?

Bu, özellikle Suriye’de çok sık yaşadığımız bir durum. İletişim halinde olduğumuz Suriyeliler bir anda yok olabiliyor. Öldüklerini öğrendiklerimiz oluyor. Çok zor çünkü bu acı gerçek, sanal değil!

ESAD AVRUPA’NIN TEKNOLOJİSİNİ KULLANIYOR

Kurduğunuz köprüleri sık yıktığına göre Esad’ın teknolojiyle arası nasıl?

Dikta rejimlerinin yaptığı da hackerlık faaliyeti bir anlamda. Suriye hükümeti, teknolojinin diğer tarafına odaklanmış durumda: İnternet üzerinden, vatandaşların hesaplarına sızma. Kaddafi de böyleydi. İtiraf etmeliyim ki bilgileri yüksek. Çünkü onlar da Batı teknolojisini, Batı’nın uzmanlığını ve hatta Batı’nın yasalarını kullanıyor ki ben bu durumu çok ilginç buluyorum. Çünkü bence, Avrupa’daki internet yasası kesinlikle akıllıca ve makul değil. Çünkü çok baskıcı. Bu yasalar, bizden daha az demokratik ülkelerce ithal edildiğinde ise, internetin, halkı kontrol aracı olarak kullanıldığı, çok haince bir durum ortaya çıkıyor.

 

HABERE YORUM KAT