“Suriye’de Ölen Hizbullah Mensupları Şehid Değil"

26.02.2013 15:07
“Suriye’de Ölen Hizbullah Mensupları Şehid Değil
Şeyh Tufeyli, Suriye’deki çatışmada yer alarak ölen Hizbullah savaşçılarının cehenneme gideceklerini söyledi.

HAKSÖZ-HABER

Hizbullah örgütünün eski Genel Sekreteri Şeyh Subhi Tufeyli, Suriye’deki çatışmada yer alarak ölen Hizbullah savaşçılarının şehid sayılmayacaklarını ve cehenneme gideceklerini söyledi.

Bu haftaki televizyon söyleşisinde Hizbullah’ın Suriye rejimi yanında savaştığını teyit eden Tufeyli “Suriye’de çocukları öldüren, halkı dehşete düşüren ve evleri yıkan Hizbullah mensupları şehid sayılmayacak ve sonları cehennem olacaktır.” dedi.

El-Arabiya'da yer alan habere göre Tufeyli ayrıca Suriye’deki Şiilerin kendileri için savaşacak kimseye ihtiyaçları olmadığını vurguladı. Şii savaşçıların korumak için akın akın gittikleri söylenen türbe hakkında da konuşan Tufeyli “Suriye’deki Şiiler kendilerini savunmak için birilerine muhtaç değiller. Onların başına bela açan biziz. Seyyide Zeyneb’in türbesinin korunmaya ihtiyacı yok çünkü Sünni mezhebi mensuplarınca da çok seviliyor.” dedi. Ve Suriye’deki Hizbullah savaşçılarının sadece “rejimi ve onun suçlarını” korumak için orada bulunduğunu belirtti.

Ekim 2012’de Hizbullah lideri Hasan Nasrallah hareket mensuplarının Suriyeli direnişçilerle çatıştığını kabul etmiş fakat bunun hareketin direktifi ile değil, bireysel inisiyatifle gerçekleştiğini söylemişti.

Şubat başında ise bir Hizbullah yetkilisi Suriye sınırındaki çatışmalar esnasında 5 Suriyeli isyancının ve 3 Hizbullah üyesinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Çatışmaların yoğunlaşması üzerine Suriye Milli Koalisyonu bu durumun iki komşu olan Suriye ve Lübnan arasında bir tehdit kaynağı oluşturduğunu ifade etmiş ve Özgür Suriye Ordusu da Hizbullah’a bir ultimatom vererek Suriye’deki eylemlerini ve Lübnan sınırından düzenlediği saldırıları durdurmasını istemişti.

Medyada yer alan haberlerde Özgür Ordu’nun Suriye sınırındaki Hermel’de bir Hizbullah üssüne saldırı düzenlediği iddia edilmiş ama bu bilgi doğrulanmamıştı. Hermel’in bir kasabası olan el-Kasr Suriye’deki çatışmalara katılan Hizbullah savaşçılarının merkezi olarak biliniyor.

Tufeyli aynı zamanda Lübnan ordusunu da eleştirdi ve Hermel’den Lübnanlıların Suriye’deki savaşa dahil olmalarının neden engellenmediğini sordu.

Tufeyli Suriye’de öldürülen tüm Şiilerin sorumluluğunun Hizbullah’ın üzerinde olacağını söyleyerek buradaki çatışmadan tek karlı çıkanın Siyonist düşman olduğunu vurguladı.  

 

 • Yorumlar 7
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim