1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Öcalan Dayatması: Protesto Etmeyene Para Cezası!
Suriye'de Öcalan Dayatması: Protesto Etmeyene Para Cezası!

Suriye'de Öcalan Dayatması: Protesto Etmeyene Para Cezası!

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, kontrolündeki bölgelerde PKK lideri Öcalan'ın tutuklanmasının yıldönümü nedeniyle olayı protesto zorunluluğu getirdi.

A+A-

PKK'nın Suriye kolu PYD, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın tutuklanmasının 17. yıldönümünde, kontrolündeki bölgelerde olayı protesto ettirmek amacıyla iş yerleri ve eğitim kurumu gibi yerleri kapattırdı.

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde bulunan yerel kaynakların AA'ya verdiği bilgiye göre PYD, PKK lideri Öcalan'ın 1999'da Kenya'nın başkenti Nairobi'de yakalandıktan sonra Türkiye'ye getirilmesinin 17. yılı nedeniyle hakimiyetindeki bölgelerde bir günlük protesto eylemini zorunlu kıldı.

Protesto Etmeyene Para Cezası!

PYD'nin PKK'yla organik bağı olmadığı yönündeki iddiaların aksini kanıtlayan uygulama çerçevesinde, özel işletmelerin gün boyunca faaliyet göstermesi yasaklanarak kepek indirmeleri sağlandı. PYD, okulları da tatil ederken sokaklara siyah flamalar astı. Örgüt, uygulamanın dışına çıkan işletmelere 25 bin Suriye Lirası (160 TL) ceza uygulanacağını duyurdu.

Kamışlı Ticaret Odası'nın ilçedeki Özel Güvenlik Birliği'ne gönderdiği yazıda, “Kürt halkı lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası komplo sonucu tutuklanmasını kınamak için tüm işletme sahiplerine dükkânlarını kapatmalarını tebliğ etmenizi rica ederiz.” ifadesi yer aldı.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD'ye bir yılı aşkın süredir destek veren ABD yönetimi, bu örgütün PKK'dan ayrı olduğunu, dolayısıyla “terör örgütü” olarak nitelenemeyeceğini iddia ediyor!

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT