1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Mağarada Eğitim!
Suriye'de Mağarada Eğitim!

Suriye'de Mağarada Eğitim!

Karanlık bir yeraltı mağarasının ya da bir karavanın okula dönüştürülmesi Suriye gibi bir ülke için şaşırtıcı olmayabilir. Esed rejiminin, direnişçilerin denetimindeki bölgeleri sürekli bombalaması, sıradışı alternatiflere kapı açıyor.

A+A-

Suriye’de Esed karşıtı ayaklanmalar, altıncı yılına girdi. Barışçıl protestoların silahlı mücadeleye dönüşmesiyle ülke büyük çaplı bir savaşa sürüklendi. Esed’in direnişçilere destek veren bölgelere karşı varil bombalarına ağırlık vermesiyle ülke büyük bir yıkıma uğradı. Sivillerin yerleşim alanlarının yanı sıra hastane ve okullar özel olarak hedef alındı. Bundan dolayı direnişçilerin denetimindeki bölgelerde okulların çoğu ya yerle bir oldu ya da büyük hasar gördü.

suriye_okul.jpg

Rejimin okulları hedef alması sonucunda sivillerin yaşamaya devam ettiği direniş bölgelerinde eğitim faaliyetleri hayli zayıfladı. Ancak bazı bireysel girişimlerle alternatif çözümler üretildi.

Direnişçilerin kalelerinden İdlib’de bir aile, okul sorununa sıradışı alternatif bir çözüm üretti, barınak olarak kullandıkları mağarayı okula dönüştürdü. Böylelikle bombardımana dayanıklı sayılan mağara, günde 100 öğrenciye ev sahipliği yapmaya başladı.

Ali Halid Stuf mağara okulunun öğrencilerinden biri. Her gün yer altındaki okuluna birkaç adım inerek giriyor ve orada 4 saat boyunca Arapça, Matematik, İngilizce ve Din dersleri alıyor.

suriye_magarada_egitim.jpg

Hama’dan kaçarak İdlib’in kuzeybatısındaki Tremle kasabasına sığınan 15 yaşındaki Ali Halid Stuf, mağara okulunun karanlık olmasından ve teçhizat yetersizliğinden şikâyetçi:

“Ben bir mağarada okuyorum, oradaki şartlar çok iyi değil, ancak öğretmenimiz ve onun eşi bize çok iyi davranıyor. Yerdeki halıda oturuyoruz. Bazen karanlıktan dolayı çok iyi göremiyoruz.”.

Mağara okulunu kuran Muhammed ve eşi de Hama’dan kaçarak İdlib’e iltica eden bir aile.

Muhammed, altı ay önce çok ilkel araçlarla kurduğu okulun yağmurda su altında kaldığı için derslerini bir çadır altında sürdürmek zorunda kaldıklarını anlatıyor:

“Bizim için mağara, bombardımana ve hava saldırılarına kaşı en güvenli seçenek. Bütün öğrenciler böylelikle bir arada oluyor.”.

suriye_magara_egitim_02.jpg

İdlib’in bir başka kasabası olan Maarat el-Numan’da bir bombardımanda hasar gören okul, rehabilite edilmesinin ardından okul bir kısmının kapılarını yeniden öğrencilere açtı. Her köşesinde savaşın izlerini taşıyan okulda 250 öğrenci bu yıl karne aldı.

idlib_okul.jpg

“Umut Suriye” adını taşıyan okulun müdürü Abdüllatif Rahum, direniş bölgelerinde okulların karşı karşıya kaldıkları zorlukları şu sözlerle anlatıyor:

“Savaşın, eğitim üzerinde büyük etkileri oldu. Çoğu okul ya yerle bir edildi ya da ağır hasar gördü. Savaş nedeniyle okuldan ayrılmak zorunda kalan öğrenciler kaçırdıklarını daha genç öğrencilerle telafi etmeye çalışıyor. Bizi en çok savaş uçakları zorluyor. Gökten hiç ayrılmıyor. Bu uçaklar öğrencilerimiz için sürekli bir endişe kaynağı oluşturuyor.”.

İdlib’in Sarakib bölgesinde bir dersliğe dönüştürülen karavan ise okulu olmayan bölgeleri ziyaret ediyor.

Karavan okul, gittiği köylerde çocuklara hem eğitim veriyor hem de kukla gösterisi gibi çeşitli faaliyetler düzenliyor.

suriye_karavan_okul.jpg

suriye_karavan_okul_02.jpg

suriye_karavan_okul_03.jpg

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT