Suriye'de Kuşatma Altında Açlık

01.02.2016 19:11
Suriye'de Kuşatma Altında Açlık
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Suriye'de kuşatma altındaki bölgelerde yeni ölümlerin yaşandığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Suriye'de kuştma altındaki bölgelerde yeni ölümlerin yaşandığını duyurdu. OCHA'nın açıklamasına göre rejim kuşatması altındaki Şam'a bağlı Muadimyet'te 8 kişi hayatını kaybetti. 

OCHA, Muadimiyet Şam'da insani durumun giderek 'kötüleştiğini' rapor ederken, 2014'teki ateşkes sonrası bölgeye Kızılhaç'ın gıda ulaştırabildiğini ama rejimin yeniden bölgeyi abluka altına alması nedeniyle son bir aydır ölümlerin yaşandığını belirtti. 

Rapora göre, 1 Ocak'tan beri Muadimiyet ül Şam'a sağlık yardımı da ulaştırılamıyor. OCHA, ölen sekiz kişi arasında çocukların da olduğunu belirtti. 

OCHA, BM ve Kızıl Haç'ın iki kez bölgeye girmek için izin istediğini ama henüz bu taleplerine yanıt alamadıklarını ekledi. 

BM'ye göre, Suriye'de halihazırda 487 bin 700 kişi kuşatma altında yaşıyor. BM, bu bölgelerin sadece yüzde 25'ine yardım ulaştırabildiğine dikkat çekerken, geri kalan yüzde 75 için yapılan taleplerin karşılıksız kaldığını söylüyor. 

BM Güvenlik Konseyi de bu konuda karar almış ve Suriye'deki kuşatma altında bulunan bölgerele yardım girişini öngören tasarıyı kabul etmişti. Ancak BMGK'nın üzerine anlaşabildiği tek Suriye tasarısı olan yardım kararının da bir etkisi olmadı. 

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü Aralık ayında Suriye'de 46 kişinin açlıktan öldüğünü açıkladı. 

Kaynak:AFP 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim