Suriye'de Kimyasal Silahların İmhasına Başlandı

07.10.2013 10:26
Suriyede Kimyasal Silahların İmhasına Başlandı
Suriye'de kimyasal silahların imhasına başlandı fakat dünya kamuoyu katliamların devamına ilişkin bir söz söylemiyor.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, sahadaki imha çalışmalarının ilk gününde,BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarının gözetiminde Suriyeli personel, oksijen kaynakları ve kesim makineleri ile içlerinde füze başlıkları ve havadan atılan bombaların da yer aldığı teçhizatları kullanılamaz hale getirdikleri belirtildi.

Çalışmaların ilerleyen günlerde de süreceğinin ifade edildiği açıklamada, uluslararası uzmanların Suriye'nin uluslararası taleplere uyup uymadığını gözlemledikleri, verilen bilgileri kontrol ettikleri ve rapor hazırladıkları kaydedildi.

Açıklamada, imha çalışmalarının nerede yapıldığı ve imha edilen malzemenin miktarına ilişkin ise ayrıntılı bilgi verilmedi.

Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası çalışmaları için OPCW'den 19, BM'den 14 olmak üzere 33 kişilik öncü heyet, geçen hafta Şam'a ulaşmıştı.

AA'da yer alan bilgilere göre Suriye'nin tüm kimyasal silahlarının gelecek yılın ilk yarısında imha edilmesi planlanıyor.

Kerry'den Esed'e Övgü

Öte yandan Endonezya'da Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısının ardından açıklama yapan Kerry, "Süreç rekor denebilecek kadar kısa bir zaman içinde başladı.

Rusya'ya işbirliği için Suriye'ye de gösterdikleri uyum için minnettarız. Açık konuşacağım, Suriye rejimi bunun için övgüyü hak ediyor. Bu iyi bir başlangıç ve biz iyi bir başlangıcı memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim