Suriye'de Kan Durmuyor: 33 ölü

26.11.2011 18:52
Suriyede Kan Durmuyor: 33 ölü
Suriye'de Cuma günü düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu 33 sivil hayatını kaybetti.

 

Suriye'de Cuma günü düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu 33 sivil hayatını kaybetti. Deraa, Hama, Humus ve Şam civarlarında onlarca kişinin de yaralandığı kaydedildi. Ölenlerin arasında çocukların da olduğu belirtiliyor.
 
Suriye'de Mart ayından bu yana düzenlenen hükümet aleyhtarı eylemler sırasında 5 bini aşkın kişi öldü. Binlerce kişi ise operasyonlardan kaçarak sınırı geçti ve Türkiye'ye sığındı.
 
Bu arada, Arap Birliği'nin Beşar Esad hükümetine ülkeye bir gözlemci heyeti gönderilmesini kabul etmesi için tanıdığı süre doldu. 
 
Birlik, Suriye'deki göstericilere karşı Esad hükümetinin tutumunu izleyecek 500 gözlemcinin ülkeye giriş yapmasını istiyordu.
 
Fakat Suriye'ye bu öneriyi kabul etmesi için tanınan 24 saatlik süre Şam'dan hiçbir yanıt gelmeden doldu.
 
Arap Birliği, gözlemci heyeti kabul edilmezse Suriye'ye ekonomik yaptırımların olası olduğunu söylemiş ve konunun cumartesi günü karara bağlanacağını açıklamıştı.
 
Suriye'yi hedefleyecek olası yaptırımlar arasında uçak seferlerinin askıya alınması ve ülkenin merkez bankasıyla ilişkilerin kesilmesi veya mal varlığının dondurulması gibi önlemler üzerinde düşünülüyor.
 
TIMETURK
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim