1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Kaçırılan Din Adamları Serbest
Suriyede Kaçırılan Din Adamları Serbest

Suriye'de Kaçırılan Din Adamları Serbest

Suriye'de kaçırılan Halep Süryani Ortodoks Metropoliti İbrahim ve Rum Ortodoks Metropoliti Yazıcı serbest bırakıldı.

A+A-

Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim ile Rum Ortodoks Metropoliti Pavlos Yazıcı'nın serbest bırakıldığı doğrulandı.

AA muhabirine konuşan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Fatih Hassun, kaçırılan metropolitlerin serbest bırakıldığını doğrularken, konuyla ilgili sahadaki komutanlarla iletişime geçtiklerini ancak can güvenliklerinin sağlanması için ne zaman ve nasıl serbest bırakıldıklarıyla ilgili ayrıntılı bilgi alamadıklarını kaydetti.

Serbest bırakılma haberinin Suriye'deki kilise yetkilileri tarafından basına verildiğini belirten Hassun, metropolitlerin şu an bir kilisede olduğunu söyledi.

Hassun, metropolitlerin Esed rejimi tarafından Suriyelilerin arasında dini çatışma yaşanması için kaçırıldığını öne sürerken, ne ÖSO ne de İslami cemaatlerin kaçırma olayıyla ilgisi olmadığını vurguladı.

Suriye'nin Halep kenti kırsalında Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhanna İbrahim ile Rum Ortodoks Metropoliti Pavlos Yazıcı'nın kaçırıldığı iddia edilmişti. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Hristiyan din adamlarının kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmasından Esed rejiminin sorumlu olduğunu savunurken, ülkenin resmi televizyon kanalI, din adamlarının "teröristlerce" kaçırıldığını ileri sürmüştü. (AA)

HABERE YORUM KAT