1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de İslami Devlet Kuracağız
Suriye’de İslami Devlet Kuracağız

Suriye’de İslami Devlet Kuracağız

Tevhid Tugayı Komutanı Abdulkadir es-Salah, Suriye’de İslami bir devlet kuracaklarını ifade ederek, “Halk kendi seçimini yapacaktır. Her şey halkın elinde olacaktır.”

A+A-

Hüseyin Kulaoğlu / Yeni Akit

Suriye diktatörü Beşşar Esed’in, başına tam 200 milyon dolar ödül koyduğu muhalif Komutan Abdulkadir es-Salah, Akit’e konuştu. Tevhid Tugayı Komutanı Abdulkadir es-Salah, Beşşar Esed’i devirdikten sonra Suriye’de İslami bir devlet kuracaklarını ifade ederek, “Halk kendi seçimini yapacaktır. Her şey halkın elinde olacaktır. Kuran ve peygamberimizin sünneti ile ülkeyi yöneteceğiz” dedi.

“Mühimmat Eksikliğinden Halep’in Tamamını Ele Geçiremedik”

Tevhid Tugayı’nın 9 bin askerden oluştuğunu ifade eden Salah, Halep’ten İdlib’e kadar bütün ilçelerde, cephelerde Suriye rejimine karşı savaştıklarını belirtti. Halep’in şu anda yaklaşık yüzde 60’ının kontrolleri altında olduğunu kaydeden Komutan Salah; “Halep’te şu anda Mınnı Havaalanı ve hapishaneye ağırlık verdik. Bu yerleri dört bir tarafından çember altına aldık. Çeşitli direniş grupları buralarda çatışıyor. Askeri mühimmatımız az olduğu için henüz buraları ve Halep’in tamamını ele geçiremedik ama en kısa zamanda hayırlı haberler duyacaksınız inşallah” diye konuştu.

“Halep’te Valilik Kurduk”

Halep’teki diğer direniş grupları ile sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Komutan Abdulkadir es-Salah, her gün toplandıklarını ve operasyonları birlikte yaptıklarını vurguladı. Halep’in dışındaki Şam, Lazkiye ve Humus gibi şehirlerdeki direniş grupları ile de iletişim kurduklarını belirten Salah, bu gruplarla ise ortak operasyon yapmadıklarını, belli zamanlarda Türkiye’de bir araya gelerek, gizli toplantılar yaptıklarını söyledi. Halep’te şu anda seçimler yaparak, valilik, askeri ve sivil meclis kurduklarına dikkat çeken Salah, yeni bir sisteme geçtiklerini kaydetti.

Beşşar Esed’in bugüne kadar devrilmemesini “dış ülkelerin oyunlarına” bağlayan Salah, dış ülkelerin oyunları biterse Esed’in düşeceğini belirtti. Salah, dış ülkelerden kendilerine silah yardımı yapılmadığını da vurguladı.

“Rusya En Büyük Düşmanımız”

Rusya ve İran’ın Suriye rejimine olan desteğini değerlendiren Tevhid Tugayı Komutanı Abdulkadir es-Salah sözlerinin devamında şunları söyledi: “Rusya, Suriye rejimine desteğini çekse de çekmese de bizim en büyük düşmanımızdır. İran halkı da, kendi hükümetinden razı değil. Çünkü İran hükümeti ırkçıdır.”

Suriye’nin İran için önemini anlatan Salah, İran’daki bir yetkilinin Suriye’nin İran’ın 35. vilayeti olduğunu söylediğini hatırlatarak, ayrıca İran’ın Şii mezhebinin genişlemesi için Esed’e destek verdiğini vurguladı.

“Suriye’de Her Şeyi İran Yapıyor”

Abdulkadir es-Salah, Esed’in ayı gibi koltuğuna oturduğunu ve kalkmadığını, Suriye’de ise her şeyi İran’ın yaptığını söyledi. Suriye’de Lübnan Hizbullahı, İran ve Irak askerleri ile savaştıklarını kaydeden Salah, Lübnan Hizbullahı’ndan ölen askerler gördüklerini ve Şam’daki direniş gruplarının 40 kadar İran Cumhuriyet Muhafızını esir aldığını belirtti.

Kürtler Bizimle Beraber

Beşşar Esed devrildikten sonra Suriye’de İslami bir devlet kuracaklarını ifade eden Salah, “Halk kendi seçimini yapacaktır. Her şey halkın elinde olacaktır. Kur’an ve Peygamberimizin sünneti ile ülkeyi yöneteceğiz” dedi. Suriye’nin bütünlüğünden yana olduklarını ifade eden Salah, “Suriye bütün Suriyelilerindir. İster Kürt, ister Arap, ister Türkmen olsun fark etmez. Herhangi bir Nusayri veya Kürt devletine müsaade etmeyeceğiz. Kürtler ayrılırsa Esed ile nasıl savaşıyorsak, Kürtlerle de savaşırız. Kim Suriye’yi bölmek isterse ona karşı savaşırız. Bizim Kürtlerle aramız iyi ama PYD ile aramız iyi değil, onlarla çatıştık. Kürtler bizimle beraber...” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum