1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de İşbirlikçilere "Demokratik" Kamuflajı!
Suriye'de İşbirlikçilere "Demokratik" Kamuflajı!

Suriye'de İşbirlikçilere "Demokratik" Kamuflajı!

Suriye'de Esed rejimini takviye eden operasyonlarını sürdüren ABD işgal koalisyonunun PYD öncülüğünde oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (Hêzên Sûriya Demokratîk), işbirlikçiliği kamufle etmeye yönelik yeni bir girişimden başka bir şey değil!

A+A-

Büyük kısmını PKK'nın Suriye'deki kolu YPG'nin oluşturduğu ve milis grupların katıldığı “Demokratik Suriye Güçleri” kuruluşunu ilan etti.

YPG, YPJ ile Süryani Askerî Konseyi, Burkan el-Fırat, Suwar el-Reqa, Şems el-Şemal, Lîwa el-Selçukî, el-Cezire Tugayları gibi gruplar ortak basın açıklamasıyla “Demokratik Suriye Güçleri” adı altında birleştiklerini duyurdu.

Ajansların haberine göre açıklamayı Senadîd güçleri sorumlusu Şêx Bender Himêdî el-Deham, Haseke kentinde düzenlenen ve iki saat süren toplantının ardından yaptı.

el-Deham: “Uluslararası koalisyon güçlerine bizlere verdiği destekten dolayı teşekkür ediyor, uluslararası güçleri bizlere desteğini sürdürmeye çağırıyoruz.” dedi.

el-Deham toplantı sonunda Birleşik Askerî Meclis kurduklarını söyledi.

“Bu Başlangıç, Silahların Devamı da Gelecek”

ABD'nin kısa süre önce ağırlıkla PYD kontrolünde olan Haseke'ye 50 ton silah ve cephane indirdiği açıklanmıştı. ABD, silah ve cephanenin Suriyeli Arap gruplara verildiğini savundu. Ancak PKK çizgisindeki Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim ise ABD'nin kendilerine silah yardımı yaptığını doğruladı. Müslim: “Bize ve müttefik olduğumuz gruplara 50 ton silah gönderildi. Bu başlangıç, silahların devamı da gelecek.” dedi.

“Bulunduğu Yerde Silahları Yok Ederiz”

50 ton mühimmatın havadan Suriye'deki PYD birliklerine atıldığı yönündeki iddialar üzerine Ankara, ABD ve Rusya'yı silah yardımları konusunda uyarmıştı. Ankara'dan “PYD'ye verilen yardımın PKK'ya gitmeyeceği konusunda kimse bize inandırıcı bir gerekçe söyleyemez. Irak'ta kullanıldığını, Türkiye'de kullanıldığını tespit edersek, PKK'ya yaptığımız müdahaleyi yapar, bulunduğu yerde silahları yok ederiz.” tepkisi gelmişti.

ABD: PYD’yi Desteklemeye Devam Edeceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise YPG (PYD'nin silahlı kanadı) konusunda Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüklerini ve Türkiye'nin bu konudaki endişelerini anladıklarını belirterek: “ABD ve 60'ı aşkın koalisyon üyesi ülkeler için, IŞİD'e karşı mücadelenin önemli olduğunu unutmamak gerek. Bu konuda (Türkiye'nin) duyarlılığını da anlıyorum. Suriye'de, IŞİD'e karşı etkin bir biçimde mücadele eden bu grupları uygun bir biçimde desteklemeye devam edeceğiz.” demişti.

Kaynak: Time Turk

HABERE YORUM KAT

1 Yorum