1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de İlk Rus Subay Öldürüldü
Suriye'de İlk Rus Subay Öldürüldü

Suriye'de İlk Rus Subay Öldürüldü

Ukrayna gazetesi Delovaya Stolitsa Suriye'de öldürülen ilk Esed rejim destekçisi Rus subayın fotoğraflarını yayınladı.

A+A-
Reform4syria.org sitesinin haberine göre, adının Albay Vladimir Pavloviç Chalkov olduğu belirtilen Rus Subayın Suriye'nin sahil kentinin bir kasabasında nerden geldiği belirsiz bir keskin nişancı kurşunuyla öldüğünü açıkladı.

Delovaya Stolitsa gazetesi, hangi muhalif grup tarafından vurulduğunu belirtmez iken Suriye'de öldürülen ilk Rus subayın ölümünün doğruluğunun ve keskin nişancı saldırısının dışında herhangi bir açıklamaya yer vermedi.
 
Delovaya Stolitsa gazetesi ayrıca Chalkov'ın Esad rejimini korumakla görevli istihbarat subaylarından biri olarak Suriye'ye sık sık ziyaret gerçekleştirdiğini ve son yolculuğunun 2015 Ağustos ayında düzenlediğini belirtti.

Öte yandan Rusya’nın Esed rejimine destek için Suriye’ye asker ve teçhizat gönderdiğine dair bilgiler Suriye'den gelen açıklamalarla netleşiyor. Geçtiğimiz gün Rusya'nın Esed rejimine teslim ettiği hava ve kara silahları Suriye'de kullanılmaya başlanıldı.
 
Moskova, Suriye ordusuna yeni Rus yapımı T90 S model tankların, uçakların, hafif ve ağır silahları teslim etmesi ardından Suriye'de yeni silahlar görülmeye başlandı.
 
Suriyeli medya aktivistleri, bölgede Rus askeri birliklerinin de görüldüğünü hatta silah teçhizatlı Rus askerlerinin konvoylar halinde Hama ve Lazkiye'ye konuşlandığını belirtti.
 
Aktivistler ayrıca Suriye semalarında daha önce görülmeyen uçakların uçtuğunu, sosyal medyada Esed rejim askerlerinin paylaştığı resimlerde Esed askerlerimin ellerinde ilk defa Rus silahların bulunduğunu ifade ettiler.
 
Suriye kaynakları, son derece hassas ve etkili bu silahların Esed rejim askerleri tarafından kullanılabilmesi için Rus askerlerinin eğitim verdiği kaydedildi.  
 
Moskova yönetiminin, Şam’la olan askeri ilişkilerini devam ettirdiğini gösteriyor
 
Suriye’nin Lazkiye kenti yakınlarına iki tank çıkarma gemisi, savaş uçakları ve asker sevk ettiğini açıklayan kaynaklar ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un, geçtiğimiz gün Suriye ile silah ticaretine devam ettiğinide paylaştı.
 
“Daha önce de Suriye’ye askeri malzeme temin ediliyordu. Şu anda da ediliyor ve böyle devam edecek. Elbette bu silahlara Rus uzmanlar eşlik ediyor. Silah sitemlerinin entegrasyonu ve Suriyeli askerlerin silahları nasıl kullanacakları konusunda eğitimi için bu zorunlu. Ortada gizli saklı bir şey yok.”


Ayrıca Moskova'nın Suriye'ye askeri yığınağı giderek artarken, Rus birliklerine ait ekipman konvoylar halinde Hama kentine konuşlandığı açıklandı
 
Rusya'nın Esed'in kalesi konumundaki Lazkiye şehrinde hava üssü kurması gündemini korurken, Rus birliklerinin konvoy halinde Hama şehrine konuşlandığı ifade edildi.
 
Esed rejimine yakın gazetecilerin ifadelerine göre, Pazartesi günü ağır güvenlik önlemlerinin alındığı ve giriş çıkışların kontrol altında tutulduğu Hama Al-Nawair Otel'de bir toplantının gerçekleştiği, Savunma Bakanı Fahd Jassem al-Freij eşliğinde Rus subay ve uzmanlardan oluşan bir heyet'in geniş bilgi verdiği ifade edildi.
 
Rusya'nın Lazkiye yakınlarında yerleştiği Basil Esad hava üssü. Eski ve yeni hali

before

Rejim yalnısı El Vatan, ısrarla yiyecek ve insani yardımın olduğu bir konvoyun geldiğini açıklasada, muhaliflere yakınlığıyla bilinen All4Syria sitesi ise silahlı Rus askerlerle dolu 15 aracın Hama'ya giriş yaptığını tespit ettiklerini bildirdi.
 
Yerel kaynaklarında doğruladığı bilgide, Rus birliklerin konvoylar halinde Pazartesi günü Lazkiye'den yola çıktığı ve büyük bir hazırlık içeresinde Hama kentine konuşlandığı belirtiliyor.
 
Rusya, 5 yıldır devam eden savaşta Esed rejimine her alanda ciddi destek sağlarken özellikle bölgenin havadan bombalanmasında kullanılan MİG savaş uçaklarının da Rusya tarafından rejime verildiği biliniyor.
 
Hama'nın Furusiye bölgesinde açılan Rus-Esed rejimi kardeşlik kampı
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Kaynak : ISLAH HABER

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT