Suriye'de Gösterilerde 14 Kişi Öldü

27.08.2011 05:49
Suriyede Gösterilerde 14 Kişi Öldü
Suriye'nin değişik şehirlerinde güvenlik güçlerinin muhaliflerin üzerine ateş açması sonucu en az 14 kişi hayatını kaybetti.

Muhaliflerin "Sabır ve Sebat Cuması" olarak adlandırdıkları dün, ülkenin birçok kentinde yönetime karşı protestolar düzenlendi. 1 Ağustos'tan beri Suriye güçlerinin kuşatması altındaki Hama kentinde düzenlenen protesto gösterisine katılan 7 kişi, Esed yanlılarının açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. Deyr el-Zor, Duma ve Neva kentlerinde ise 7 kişi öldü. Humus'un El Kasir bölgesinde güvenlik mensuplarının açtığı ateş sonucu 6 kişi yaralandı.

Tüm dünyadan 'çekil' baskılarının geldiği Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ise uluslararası baskıya karşı ödün vermeyeceklerini söyledi. Esed, "Suriye halkı son sözünü söyleyerek vatan, ilkeler ve din üzerinde pazarlık olmayacağını bildirdi." dedi. Esed, önceki gün ülkenin önde gelen din adamları ile iftar programında bir araya geldi. İftara, Suriye Müftüsü Bedreddin Hassun, Ramazan el Buti, Humus Müftüsü Şeyh Fethullah el Kadı, Hama'daki El Medfen Camii Vaizi Şeyh Mustafa Abbas gibi çok sayıda alim katıldı. Esed, iftarın ardından yaptığı konuşmada, tüm din adamlarından, Suriye halkı arasında uyumu sağlama, el ele vererek reform sürecine katılma gibi sorumluluk yüklenmelerini istedi. (ZAMAN) 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim