1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Gösteriler Yayılıyor
Suriyede Gösteriler Yayılıyor

Suriye'de Gösteriler Yayılıyor

Suriye'de haftalardır süren olaylarda en az 400 sivilin öldüğü ileri sürüldü. Dera'dan şiddetli çatışma haberleri geliyor.

26 Nisan 2011 Salı 19:45A+A-

Suriye'de 15 Martta başlayan olaylar giderek yayılıyor. Haftalardır hükümet aleyhtarı eylemlerin odağı durumundaki Dera, dünden (25.04.2011) bu yana şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Kente takviye birlikler gönderilirken, sokakların cesetlerle dolu olduğu bildiriliyor.

Banyas kentinde de halk rejim aleyhtarı gösteri için sokaklara döküldü, kent güvenlik güçlerince kuşatıldı. İngiltere, Suriye'de bulunan 700 vatandaşını tahliyeye hazırlanıyor.

Suriye'nin Dera kentindeki gösterileri ve çıkan olayları kontrol altına almak için dün kente giren tanklı birlikler operasyonlarına devam ediyor. Tanklardan açılan ateşin yanı sıra keskin nişancıların da katıldığı operasyonlarda 25 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Göstericileri hedef alan keskin nişancılar, amatör kameralar tarafından da görüntülendi.

Halk, kentte üç gündür elektrik ve suyun kesik olduğunu, yollarda cesetler görüldüğünü, çocukların bile öldürüldüğünü söylüyor.

Görgü tanıkları güvenlik güçlerinin kent sakinlerine de ateş açtığı aralarında geçen hafta sonu istifa eden Dera müftüsüne ait bir evin de bulunduğu bazı binaları kuşattığını belirtiyor.  Dera ile telefon bağlantıları kesik olduğundan, kentten sağlıklı haber alınamıyor.

Ülkede düzenlenen operasyonlarda da 500'den fazla kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor. Cebele ile Şam'ın Duma semtinde gece evlere baskınlar düzenlendiği haber veriliyor.

İnsan Hakları Örgütü Sawasiah, ülkede 6 haftadır devam eden çatışmalardan 400 sivilin öldüğünü duyurdu.

Suriye'deki vatandaşlarını ülkelerine dönmeye çağıran Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere, Beşşar El Esed yönetimine yaptırım uygulanmasını görüşüyor.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT