1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Esed Katletmeye Devam Ediyor
Suriye’de Esed Katletmeye Devam Ediyor

Suriye’de Esed Katletmeye Devam Ediyor

Suriye'de ordunun birçok şehirde yönetim karşıtlarına karşı düzenlediği saldırılarda açılan ateş sonucu ölü sayısının 54'e yükseldi.

A+A-

Arap Birliği ile BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın dün Beşşar Esed tarafından kabul edildiği sıralarda bile, birçok şehirde yönetim karşıtlarına karşı düzenlenen saldırılarda 54 sivil daha katledildi.

Muhalif Semih El Hamavi ise, “Annan Planı muhaliflere ölüm getiriyor, rejime ise zaman kazandırıyor” diyerek tepki gösterdi.Suriye'de ordunun birçok şehirde yönetim karşıtlarına karşı düzenlediği saldırılarda açılan ateş sonucu ölü sayısının 54'e yükseldiği bildirdi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, uzun zamandan beri saldırıların hedefi olan ve yakın zamanda bir katliamın gerçekleştiği Humus kentinde 16, ülkenin orta kesimlerinde yer alan Hama'da 12, Dera, Halep ve Şam'ın banliyölerinde 7'şer, Irak sınırına yakın olan Deyr Ez Zor kentinde 5 olmak üzere, düzenlenen saldırılarda ve açılan ateş sonucunda ölü sayısının 54'e yükseldiğini duyurdu.

Bu arada, Halep'in Etareb, Humus'un Rastan ve İdlib'in Han Şeyhun ilçelerinde ordunun akşam saatlerinde top ateşi ve havan mermisiyle saldırdığını kaydeden Humus Medya Sorumlusu Semih El Hamavi, ordunun Hula ilçesine akşam saatlerinde tekrar ağır silahlarla saldırıya geçtiğini ve bölgeden ölü ve yaralı haberlerinin geldiğini söyledi. Humus'un birçok bölgesinde düzenlenen saldırılarda onlarca ev ve araçta maddi hasarın oluştuğunu ifade eden Hamavi, saldırıların düzenlendiği il ve ilçelerde elektrik ve iletişim araçlarını yönetim tarafından kesildiğini vurguladı. Halkın bazı kentlerde saldırılar sebebiyle dışarıya alışverişe çıkamadığını sözlerine ekleyen Hamavi, rejimin her gün BM gözlemcilerinin gözü önünde insanları öldüğünü ve Annan Planı'nın her gün muhaliflere ölüm getirdiğini ve rejime zaman kazandırdığını anlattı.

Suriyeli alimler genel boykot çağrısı yaptı

Öte yandan Suriye'nin Hula ilçesinde yapılan katliam, ülke genelinde protesto edildi. Yerel muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi'nin (SRGC) çağrısı üzerine başkent Şam'ın merkezinde bulunan tarihi Hamidiye Çarşısı başta olmak üzere Şam'ın birçok çarşısında kepenk kapatma eylemi yapıldı.

Golan tepeleri bölgesi, Humus ve Hama'da da esnaf kepenk kapattı. Güvenlik güçlerinin kapalı dükkanların bazılarını zorla açtırdığı ya da kilitlerini kırarak açtığı öne sürüldü. Suriye'nin önde gelen alimlerinden Şeyh Sariye Abdulkerim Rıfai de perşembe gününden başlamak üzere 3 gün boyunca Hula katliamı dolayısıyla iş yerlerinin kapalı tutulması çağrısında bulundu.

  

HABERE YORUM KAT