Suriye’de El Kaide Var; ABD'den Silah Yok!

29.02.2012 15:02
Suriye’de El Kaide Var; ABDden Silah Yok!
ABD, muhalifleri silahlandırıyor diyenlere ABD'den cevap gibi açıklama: "Muhalifler el-Kaide ile irtibatlı, silahlandırmayacağız!"

Beyaz Saray, El Kaide'nin, Suriye'deki olaylardan faydalanmaya çalıştığını ve muhalefeti silahlandırma konusunun Washington'un gündeminde yer almama nedenlerinden birinin de bu olduğunu bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “El Kaide ve diğer aşırılık yanlısı unsurların”, Beşar Esad'ın saldırganlığının neden olduğu durumdan yararlanmaya çalıştığını bildiklerini söyledi. Carney, aşırılık yanlısı unsurların, “bölge halkı ve bu durumda Suriye için, büyük bir özgürlük ve demokrasi savunucuları olarak ortaya çıktıklarını” belirtti.

Carney, “ABD'nin, El Kaide'nin Suriyeli muhaliflerle ne derece işbirliği yaptığını açıkça ortaya koymadığını” dile getirerek, sadece bu nedenle olmamakla birlikte, tutumlarının, Suriye'deki durumu daha fazla askerileştirmenin zamanının gelmediği yönünde olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise CBS News programına verdiği özel demeçte, Suriyeli muhalifleri silahlandırmanın şu an çok riskli olduğunu ve Türkiye, Lübnan ve Ürdün sınırlarına tankları sevk etmeyeceklerini belirtmişti.

 

 • Yorumlar 8
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim